"Nama u SDP-u je jasno zašto niste uskladili popis birača i donijeli zakon o prebivalištu - da možete lažirati izbore, prevariti građane i pokrasti glasove. Nije vam dosta što se opljačkali Hrvatsku", poručio je Šprem predsjednici Vlade i HDZ-a.
Podsjetio ju je na njezinu izjavu iz rujna 2009. da ministarstva uprave i unutarnjih poslova užurbano rade na ažuriranju popisa birača, upitavši ju hoće li, zbog činjenice da taj posao nije odrađen, podnijeti ostavku.
"Ne, neću podnijeti ostavku. Dapače, mislim da je u međuvremenu učinjeno iznimno puno posla", odgovorila mu je premijerka, ističući da Ministarstvo uprave obavlja težak posao, pa i onaj oko smanjenja broja općina i gradova, "možda i županija".
Vezano uz popis birača, kazala je da taj posao obilježava fluktuacija stanovništva, "ljudi se prijavljuju i odjavljuju", a što je, naglasila je, u skladu s Ustavom.
"SDP se protivi ispravljanju nepravde i zahtjevu Ustavnog suda koji traži da se konačni uskladi broj birača s izbornim jedinicama", odgovorila je Špremu.
SDP je prozvala da je zauzeo obrambene pozicije kako bi zadržao postojeće stanje, jer se, kako je rekla, već pripremio za izbore po dosadašnjem modelu te se protivi svakoj promjeni, pa i onoj koja se temelji na zakonu i zahtjevu Ustavnog suda.
"Ne vidim zašto se vama u SDP-u ne bi svidjelo da pokažete svoju imovinu, bankovne račune, ako je to u interesu države, a jest", poručila je SDP-ovcima.
Arsen Bauk (SDP) upitao je premijerku zna li koliko radnika radi, a ne prima plaću, na što mu je Kosor odgovorila da Vlada zajedno sa sindikatima i poslodavcima radi na rješenju tog velikog problema, nedopustivim ocijenivši da netko za svoj rad ne prima plaću.
"Imamo dobro ozračje kako bi to napravili", kazala je, podsjetivši na najavu da će Vlada s modelom rješenja izaći do 20. travnja, te iznijevši podatak da je u ožujku broj nezaposlenih smanjen za 6281 osobu.
Nezadovoljan odgovorom, Bauk je rekao da se broj on ih koji rade, a ne primaju plaću kreće oko 70.000, da ih je 20.000 više od kada je Kosor došla na čelo Vlade, a čak 100.000 više nezaposlenih.
"Ako ste već potpisivali sve što vam je rekao Ivo Sanader, onda možete i ono što od vas traže građani - ostavku", rekao je premijerki.
Premijerku je na podnošenje ostavke i raspisivanje izbora pozvao i Nenad Stazić (SDP), upitavši ju koliki je dug središnje države.
Ona mu je odgovorila da je krajem 2010. inozemni dug bio 45,8 milijardi eura, što je više od 90 posto BDP-a, što je, istaknula je, značajno ispod prosjeka EU koji se, navela je, kreće oko 200 posto. Javni je dug 41,2 posto BDP-a, što je, kazala je, upola manje od prosjeka EU.
Za zadnju transakciju hrvatskim obveznicama kazala je da je okupila 300 investitora, fondova, banaka i osiguravajućih društava uglavnom iz SAD-a i Azije, što, naglasila je, govori o visokoj razini povjerenja investitora prema Hrvatskoj.
"Zanima me kako Nenad Stazić ima hrabrosti upitati nešto o financijama kada znamo da je po modelu '7 kuna' dva mjeseca s prijateljima i obitelji ljetovao na Brijunima. To je nešto na što javnost i dalje čeka odgovor", poručila je SDP-ovom zastupniku.
Stazić joj je odgovorio računicom po kojoj bi ministri, da bi otplatili porast duga od 35 milijardi kuna, trebali, sukladno njezinim izjavama da u Vladi zbog štednje piju običnu, a ne vodu s okusima, popiti nearomatizirane vode za 5,3 milijarde kuna.
"Kao što građani nisu čobani, tako ni ministri nisu deve da popiju toliko vode. Bolje raspišite izbore", poručio je premijerki.