Kao temeljnu smjernicu programa umjetnički direktor festivala Berislav Šipuš istaknuo je želju da se naglasi kontinuitet te manifestacije u proteklih pedeset godina.
Kako bi se to ostvarilo, program će obuhvatiti koncerte s djelima skladatelja koji su radili na ideji Muzičkog biennala Zagreb od samih početaka, dok će drugi dio festivala biti posvećen praizvedbama glazbeno-scenskih djela hrvatskih skladatelja svih naraštaja, ustvrdio je Šipuš.
Djela Kelemena, Maleca, Devčića, Horvata, Kuljerića, Sakača i drugih izvodit će se na koncertima domaćih i inozemnih orkestara u "Lisinskom", među ostalim, Orkestra i zbora zagrebačke Muzičke akademije, Simfonijskog orkestra HRT-a, Orkestra Zaklade Veronske Arene te Filharmonije Witolda Lutoslawskoga iz Wroclawa, Plovdivske filharmonije i Zagrebačke filharmonije.
Među projektima koji će se praizvesti i kojima Muzički biennale prvi put u povijesti odlazi izvan Zagreba, su opera "Šuma Striborova" riječkog HNK Ivana pl. Zajca i Ivana Josipa Skendera, "Maršal" splitskog HNK i Silvija Foretića, "Kraljevi i konjušari" HNK iz Osijeka i Sanje Drakulić te baleti "Air" Krešimira Seletkovića i zagrebačkoga HNK u koreografiji Martina Muellera i "Moje ime je nitko" Frane Đurovića i varaždinskog HNK, u koreografiji Massimiliana Volpinija.
Jubilarno izdanje Biennala obilježit će i izložba "Image Library", s raznolikom građom koja obuhvaća i zapise iz radijskog i televizijskog arhiva HRT-a, koja se otvara 6. travnja u Muzeju suvremene umjetnosti. Po riječima autorice izložbe Seadete Midžić, izložba je postavljena oko ključnih ideja, osoba i fenomena kao prostorna transkripcija s konkretnom vremenskom komponentom u audiovizualnim dokumentima, a njome se nastoji potaknuti ozbiljno istraživanje Biennala.
Od 10. do 15. travnja u okviru festivala održat će se i Svjetski dani nove glazbe Međunarodnog društva za suvremenu glazbu, na kojima će se prirediti četrnaest koncerata u Muzeju Mimara, Maloj dvorani Vatroslava Lisinskog i Studiju Bajsić.
U taj program uvršteno je 68 djela skladatelja iz četrdesetak zemalja, od Australije i Kazahstana do Islanda i Costa Rice, izabranih između više od 400 prijavljenih skladbi. Izvest će se i djelo "Manifest za mir" za puhački kvintet, gudače, klavir i alt-saksofon Katie Beaugeais koja je pobijedila na prošlogodišnjim Svjetskim danima nove glazbe u Sidneyu.
Popratni program festivala donosi, među ostalim, izložbe "Muzičke minijature" u Galeriji Nova, "Ritmovi i forme" u Muzeju Mimara te projekt suvremenog umjetnika Damira Očka u "Močvari".