Stanovnici Lampeduse zauzeli su gradsku vjećnicu i zaprijetili obustavom isporuka svih roba i usluga ako tisuće ilegalnih useljenika ne budu raseljene već idućeg dana.
"Ako brodovi koje je obećala vlada ne stignu sutra, sve ćemo potpuno zatvoriti i nitko neće moći jesti na otoku, uključivo imigrante koji su stigli sinoć", rekao je Salvatore Martello, bivši gradonačelnik Lampeduse i istaknuti aktivist u prosvjedima na tom otoku.
Tisuće potencijalnih useljenika stigle su na Lampedusu u ribarskim brodicama i drugim malim plovilima otkako je svrgnut u Tunisu predsjednik Zine al-Abedin ben Ali u siječnju. Stanje u Tunisu i aktualna pobuna u Libiji oslabjeli su sjevernoafričku kontrolu emigracije na sjevernu obalu Mediterana. Noću na utorak tisuću imigranata iz Tunisa i Libije uplovilo je na jug Italije.
Lampedusa je turistički otok s oko 5000 stanovnika, no on je sada udvostručen priljevom tisuća sjevernoafirčkih imigranata.
Zbog popunjenosti prihvatnih centara novi useljenici logoruju na brežuljcima u katastrofalnim higijenskim uvjetima i stanje je na rubu eksplozije.
"Tunišani su okupirali otok, počeli ulaziti u domove ljudi i prijetiti im", rekao je Raffaele Lombardo, predsjednik regije Sicilije, koji je u nedjelju posjetio Lampedusu.
Talijanska vlada, zatečena optužbama da nije pravodobno odgovorila na krizu, sazvala je hitan sastanak na kojem bi trebala odobriti evakuaciju useljenika u druge prihvatne centre u srijedu i u tu svrhu poslati na otok šest brodova.
Italija je obećala više od 200 milijuna eura pomoći te zajam Tunisu kako bi se uključio u sprečavanje isplovljavanja imigranata, a obratila se i partnerima u Europskoj uniji. "Neprihvatljivo je da Italija mora snositi teret cjelokupne izbjegličke krize", rekao je ministar obrane Ignazio la Russa i dodao da "i Europa treba u tome sudjelovati."