"Optimist sam i zato obilazim zemlje. Mislim da se može doći do promjena, ali ne smijemo gubiti ni trenutka", istaknuo je dr. Pachauri, koji je izlagao na sjednici saborskog Odbora za zaštitu okoliša održanoj na temu "Strateška planiranja u RH s obzirom na klimatske promjene".
Ustvrdio je kako nema razloga sumnjati da postoje klimatske promjene (zatopljenje) i da je većina njih uzrokovana ljudskim djelovanjem, uglavnom izgaranjem fosilnih goriva, jer je to potvrđeno s vjerojatnošću većom od 90 posto, ali da bez obzira na to ljudi opet nisu spremni djelovati. "Kad bi meni netko rekao da postoji dva posto mogućnosti da će se avion s kojim namjeravam letjeti srušiti, ja ne bih ušao u taj avion", rekao je.
Dr. Pachauri pojasnio je kako znanstvenici IPCC-a od 1990. pregledavaju tisuće objavljenih znanstvenih radova i na osnovi dostupnih podataka donose izvješća i zaključke koji uključuju i potencijalne klimatske scenarije.
Godine 2007., IPCC i njegov čelnik dr. Rajendra Kumar Pachauri, zajedno s bivšim američkim potpredsjednikom Al Goreom, primili su Nobelovu nagradu za mir – zbog znanstvenih činjenica o klimatskim promjenama pod djelovanjem čovjeka i načina na koji se današnje društvo može s njima nositi. U zaključku provedenih istraživanja posebno je istaknuto da emisija stakleničkih plinova ne smije prijeći kritičnu razinu koja bi imala za posljedicu globalni porast temperature zraka veći od 2 Celzijeva stupnja u 21. stoljeću. Iznad te vrijednosti potaknuli bi se nepovratni procesi koji bi rezultirali katastrofičnim prirodnim učincima poput porasta srednje razine mora za 6 do 7 metara.
Dr. Rajendra Kumara Pachauri gostovao je u Hrvatskom saboru na poziv predsjednika Sabora Luke Bebića i na inicijativu predsjednice saborskog Odbora za zaštitu okoliša Marijane Petir, uz pomoć Programa UN-a za razvoj (UNDP) u RH i Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ).