FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Japan: Kiša otežava spašavanje, stanje u nuklearki stabilno

ZAGREB/KITAKAMI, 21. ožujka 2011. (Hina) - Kiša je u ponedjeljak ometala akcije spašavanja nakon katastrofalnog potresa i tsunamija, te pojačala zabrinutost stanovništva glede radioaktivnosti, dok tehničari i dalje pokušavaju ohladiti reaktore u nuklearnoj elektrani Fukushima gdje se stanje ipak stabilizira, prenose agencije.

Japanski premijer Naoto Kan rekao je da se situacija u nuklearnom kompleksu oštećenom u potresu i tsunamiju 11. ožujka polako popravlja, prenosi agencija Kyodo.

Vlada je izjavila da razina radioaktivnosti koja se i dalje nalazi u kiši, vodi iz vodovoda i nekim namirnicama oko centrale Fukushima, ne predstavlja nikakvu opasnost za zdravlje.

Stanovnici područja Japana južno od centrale Fukushima Daiichi, gdje u Tokiju i okolici živi oko 35 milijuna stanovnika, i dalje su uznemireni zbog vjetra u smjeru juga koji nosi radioaktivne čestice oštećenih reaktora.

Na sjeveroistočnoj obali Tihog oceana spasilačke službe i dalje nastoje pronaći preživjele u potresu i tsunamiju, iako su izgledi za to sve manji. Prema i dalje privremenom podacima više do 21.500 ljudi je poginulo i nestalo, od koji je policija potvrdila 8.539 smrtnih slučajeva.

Dužnosnik najpogođenije prefekture Miyai je rekao da ne mogu voditi potrage helikopterima dok pada kiša.

Premijer Kan morao je odgoditi posjet gradu Ishimakiju, gdje su u nedjelju nakon devet dana pod ruševinama živi pronađeni jedna 80-godišnjakinja i jedan 16-godišnjak.

Kan se trebao u blizini centrale Fukushima Daiichi sastati s osobljem koje dulje od tjedan dana pokušava preuzeti kontrolu nad šest nuklearnih reaktora oštećenih u nizu eksplozija i požara.

Vojnici i vatrogasci su u ponedjeljak ponovno koristili topove za vodu za rashlađivanje reaktora kako se velike količine radioaktivnih tvari ne bi raspršile u atmosferu.

Reaktor 3 je u središtu pozornosti jer je teško oštećen u eksploziji koja je uništila gornji dio postrojenja, a taj je reaktor jedini od šest reaktora nuklearne centrale koji radi na plutonijsko gorivo. Plutonij je za ljudsko zdravlje potencijalno opasniji od uranija.

Tehničari u centrali i dalje pokušavaju uspostaviti sigurnu opskrbu reaktora električnom energijom, što bi omogućilo pokretanje pumpi za rashlađivanje.

Jedna kabel visokog napona spojen je na reaktor 2, ali postojeća oprema se mora pozorno ispitati prije priključenja na struju. Prema državnoj televiziji NHK te bi provjere mogle potrajati dva do tri dana.

Vlada je objavila da će nuklearka Fukushima Daiichi biti definitivno zatvorena nakon rješenja krize.

Prema pisanju lista Asahi Shimbun, Tokyo Electric Power (Tepco) predviđa da će zbog visoke razine radijacije za potpuno rastavljanje centrale biti potrebno desetak godina.

Sedam tehničara Fukushime već je bilo izloženo razinama radijacije višim od dopuštenih.

Razina radioaktivnog joda tri puta viša od dopuštene otkrivena je u ponedjeljak u vodi u jednom selu udaljenom 40 km od centrale.

Izvan područja od 20 km oko centrale primjećena ja viša razina radioaktivnih tvari u mlijeku i špinatu.

Radioaktivni tragovi su u nedjelju primijećeni na Tajvanu na grahoricama uvezenim iz Japana.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙