U izvješću objavljenom u stručnom časopisu International Journal of Epidemiology u četvrtak, David Leon, stručnjak za zdravlje s Londonske škole higijene i tropske medicine, izjavio je da su nova otkrića u suprotnosti s ranijom zabrinutošću da je stalan porast očekivanog životnog vijeka u bogatim zemljama možda došao svome kraju zbog zdravstvenih problema uzrokovanih pretilošću.
Rezultati studije također ukazuju na to da jednostavni čimbenici, kao što su bogatstvo zemlje i količina novca koji troši na zdravstvo, nisu nužno u korelaciji sa životnim vijekom, a primjer za to je SAD koji troši na zdravstvo više od bilo koje druge države, a ima životni vijek jednak najnižem u nekoj zapadnoeuropskoj zemlji - Portugalu za muškarce, Danskoj za žene.
Godine 2007. životni vijek u SAD-u bio je 78 godina, a u Britaniji 80, rekao je Leon.
U izvješću se navodi da je jedan od najvažnijih doprinosa stalnom trendu porasta životnog vijeka pad broja smrtnih slučajeva od srčanih bolesti. Po podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), kardiovaskularne bolesti, koje mogu dovesti do srčanog i moždanog udara, vodeći su uzrok smrti širom svijeta od kojega umire oko 17,1 milijuna ljudi godišnje.