FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ZSE: stagnacija dok se čeka razvoj japanske nuklearne krize

ZAGREB, 17. ožujka 2011. (Hina) - Na Zagrebačkoj se burzi danas očekuje stagnacija Crobex indeksa, dok se čeka rasplet krize u japanskoj nuklearnoj elektrani Fukushima, koja već danima pritišće svjetska financijska tržišta.

Od 11 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, njih 5 danas očekuje stagnaciju Crobexa, 5 pad, a 1 porast.

Crobex indeks ojačao je jučer 0,44 posto, na 2.245 bodova, a Crobex10 0,63 posto, na 1.248 bodova.

Redovni promet iznosio je 38,5 milijuna kuna, što je za otprilike 7,5 milijuna više nego prethodnoga dana.

Najlikvidnija je bila povlaštena dionica Adris grupe s prometom od 20,2 milijuna kuna, a cijena joj je porasla za 0,76 posto, na 265 kuna.

Pojačani obujam trgovanja tom dionicom uslijedio je nakon pisanja medija da je Adris zainteresiran za preuzimanje Novog lista i Diokija. Iz Adrisa su jučer poručili da ne postoje materijalne činjenice koje bi potvrdile iznesene tvrdnje.

„Na domaćem tržištu danas očekujem stagnaciju indeksa. No, pogorša li se dodatno situacija u japanskoj nuklearki Fukushima, to bi moglo ponovno izazvati negativnu reakciju na svjetskim, a potom i na domaćem tržištu“, kaže Tamas Nagy, voditelj trgovanja u investicijskom društvu Abacus brokeri.

Kako dodaje, u proteklih tjedna dana trgovanje na domaćem tržištu bilo je prilično mirno, a Crobex je oslabio 0,55 posto. Istodobno, na svjetskim se burzama od petka bilježi oštra korekcija cijena dionica, ponajviše zbog krize u Japanu.

U strahu od nuklearne katastrofe u Japanu, ulagači se užurbano povlače iz rizičnijih ulaganja, pa su na Wall Streetu u srijedu cijene dionica oštro pale treći dan zaredom, čime su izbrisani svi dobici od početka godine.

Cijene dionica na Tokijskoj burzi jutros su bile u silaznoj putanji, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Južnoj Koreji, Singapuru, Hong Kongu i Australiji pale između 0,2 i 1,5 posto.

Japan svim snagama pokušava ohladiti reaktore u Fukushimi, oštećenoj potresom i tsunami valom, i tako spriječiti nuklearnu katastrofu. No, ishod je i dalje neizvjestan.

„Ovisno o daljnjem razvoju situacije u Fukushimi, mijenjat će se situacija i na svjetskim tržištima, stoga i danas možemo očekivati veliku volatilnost“, ocjenjuje Nagy.

Na europskim burzama jutros su indeks u pozitivnom području, nakon šest dana pada.

„U posljednjih mjesec dana nema baš puno pozitivnih vijesti. Prvo su uslijedili prosvjedi i politička previranja na sjeveru Afrike, potom i na Bliskom istoku, izbila je nuklearna kriza u Japanu, a zaokret se dešava i u Libiji, gdje snage pukovnika Moamera Gadafija postupno ponovno preuzimaju kontrolu nad tom zemljom. Investitori su se posljednjih dana intenzivno povlačili iz rizičnih ulaganja, a posebice iz energetskih kompanija koje većinu struje proizvode u nuklearkama“, navodi Nagy.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙