"Ovo nije pravo vrijeme za donošenje političkih odluka i širenje panike", rekao je Tuerk u Pragu nakon službenog susreta s Klausom. Susret dvojice predsjednika bio je uglavnom posvećen pitanjima gospodarske suradnje Češke i Slovenije.
Još oštriji je bio Klaus, koji je zahtjeve o ograničenju ili potpunom prestanku korištenja nuklearne energije u Europskoj uniji, u svjetlu događaja u Japanu, nazvao "oportunističkim populizmom".
I Češka i Slovenija imaju nuklearne elektrane, a u procesu pristupanja Europskoj uniji bile su izložene pritiscima Austrije, koja se odrekla toga oblika energije, da preispitaju mogućnost njihova zatvaranja.
Jedina slovenska nuklearna elektrana, hrvatsko-slovenska elektrana u Krškom građena je američkom tehnologijom, počela je s radom 1981. godine.
Slovenski stručnjaci ističu da je nuklearka u Krškom projektirana prema američkim protupotresnim standardima, sa znatnom "rezervom" iznad potresa koji su u Sloveniji ikad zabilježeni i da u Sloveniji kao kontinentalnoj državi nema opasnosti od tsunamija koji su zapravo oštetili japansku nuklearku iako je izdržala snažan potres.