FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

U FOKUSU: Nikkei potonuo više od 10 posto, uzdrmane i ostale azijske burze

TOKYO, 15. ožujka 2011. (Hina/Reuters) - Japanski Nikkei indeks jutros je potonuo više od 10 posto, nakon još jedne eksplozije u nuklearnoj elektrani Fukushima i povećanja radijacije, a oštro su pale i cijene dionica na ostalim azijskim burzama jer se ulagači panično povlače iz rizičnih ulaganja.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 10,5 posto, nakon što je jučer potonuo 6,2 posto.

U jednom je trenutku jutros bio na gubitku i više od 14 posto, a procjenjuje se da je u posljednja dva dana s Tokijske burze izbrisano oko 720 milijardi dolara tržišne vrijednosti kompanija.

I dok se jučer na azijskim burzama trgovalo relativno stabilno, vijest o novoj eksploziji u nuklearnoj elektrani Fukushima i povećanju radijacije natjerala je ulagače na povlačenje s tržišta dionica.

Burzovni indeksi u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji, Singapuru i Hong Kongu bili su na gubitku između 2 i 3,2 posto.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu u minusu više od 3 posto.

„U fokusu ulagača je nuklearna kriza u Japanu. S obzirom da se situacija pogoršava, strani ulagači i domaći fondovi rješavaju se japanskih dionica“, kaže Hideyuki Ishiguro, direktor u tvrtki Okasan Securities u Tokiju.

Rasprodaja dionica u Japanu pogodila je sve sektore. Pod najvećim su pritiskom dionice energetskih kompanija. Tržište je zapljusnuo val naloga za prodaju dionica Tokyo Electric Powersa, kompanije koja upravlja oštećenom Fukushima elektranom. No, kupaca za te dionice nema, pa se njima ne trguje.

U slobodnom su padu i dionice drugih kompanija koje su povezane s nuklearnom energijom. Cijena dionice Mitsubishi Heavy Industriesa potonula je 19 posto, Kobe Steela 17, a Hitachija 8,5 posto.

Pod snažnim su pritiskom i dionice automobilskih proizvođača jer je potresom uzdrman sjeveroistok Japana veliko središte auto industrije.

Cijena dionice Toyote potonula je 11 posto, Honde 7,4, Mitsubishi Motorsa 14,4, a Nissana više od 10 posto.

Oštro su pale i cijene dionica industrijskih i građevinskih kompanija, koje su jučer porasle jer se očekuje da će sudjelovati u obnovi porušenog Japana. Dionica japanske građevinske kompanije Kajima pojeftinila je više od 19 posto.

Središnja japanska banka nastavlja s izvanrednim mjerama. Nakon što je jučer u financijski sustav ubrizgala 15.000 milijardi jena, ili rekordne 183 milijarde dolara, jutros je ponudila bankama dodatnih 5.000 milijardi jena, ili 61 milijardu dolara.

Na taj način pokušava stabilizirati financijska tržišta i tečaj jena, te održati kreditiranje i niske kamatne stope.

Na valutnim je, pak, tržištima jen ojačao, jer se očekuje da će japanska osiguravajuća društva idućih dana prodavati svoju imovinu u inozemstvu i kupovati domaću valutu kako bi nadoknadila štete od potresa. To se dogodilo i nakon potresa u Kobeu 1995. godine.

Zbog toga je tečaj dolara pao s jučerašnjih 82,10 na 81,80 jena.

I euro je oslabio prema japanskoj valuti, pa je njegova cijena pala s jučerašnjih 114,40 na 113,90 jena.

Tečaj europske valute prema američkoj stabilno se, pak, kreće oko 1,3930 dolara.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙