S&P's je u siječnju snizio japanski rejting na 'AA-' a Moody's je izmijenio prognozu za važeći japanski rejting 'Aa2' u negativnu, upozoravajući na moguće sniženje ako vlada ne obuzda naglo rastući javni dug.
Procjenjuje se da je taj dug već sada dvostruko veći od japanskog BDP-a, vrijednog pet tisuća milijardi dolara.
Credit Suisse procijenio je da bi aktualna katastrofa mogla stajati japansko gospodarstvo između 14 i 15 tisuća milijadi jena (171 do 183 milijarde dolara).
Banka temelji tu procjenu samo na troškovima u regijama na sjeveru zemlje koje je pogodio potres. Ona ne uključuje ostale moguće gubitke, promjerice one povezane s usporavanjem proizvodnje u ostalim dijelovima zemlje zbog nestanka električne energije.
"Dodatni troškovi nadovezat će se na postojeću fiskalnu slabost", istaknuo je u ponedjeljak Takahira Ogawa iz Standard & Poor'sa.
"Gospodarske prognoze mogle bi biti oslabljene ali ako pogoršanje makrogospodarske situacije ne potraje dulje vrijeme, trebale bi se uklopiti u razinu sadašnjeg rejtinga", naglasio je u elektronskoj poruci za Reuters.
U Moody'su ističu da zasad nema naznaka fiskalne krize u Japanu.
"Vidimo da je tržište i dalje spremno financirati vladu čim se ukaže potreba", zaključio je Tom Byrne iz Moody'sa u intervjuu za Reuters.