FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Nakon dvije odgode Benin bira predsjednika

COTONOU, 13. ožujka 2011. (Hina/AFP) - Birači zapadnoafričke države Benina u nedjelju, nakon dvije odgode zbog tehničkih poteškoća, između 14 kandidata biraju predsjednika države.

Najveći favorit je aktualni predsjednik Boni Yayi (58), koji se natječe za drugi mandat.

Izbori planirani za 27. veljače bili su odgođeni za 4. ožujka te ponovo na odgođeni na zahtjev izbornog povjerenstva, Ujedinjenih naroda i Afričke unije zbog teškoća u pripremi izbornog materijala.

Oporba je optužila vlasti da su milijun potencijalnih birača izostavile s popisa te su se još u četvrtak birači ubrzano upisivali na spiskove.

Unatoč kaotičnoj pripremi izbora, ta zapadnoafrička država s 9,3 milijuna stanovnika koja se nekad nazivala Dahomey, uspjela je u 20 godina postići gospodarski napredak. Sada se sporo oporavlja od velikih poplava krajem 2010. koje su pogodile 680.000 stanovnika i razorile 55.000 kućanstava, po podacima Ujedinjenih naroda.

Beninom je desetljećima vladao Mathieu Kerekou, marksističko-lenjinistički diktator te su stanovnici s olakšanjem izabrali sadašnjeg predsjednika Yayija.

Danas mu je najjači protukandidat Adrien Houngbedji (69), kojega je pobijedio 2006. sa 75 posto glasova zahvaljujući obećanjima o borbi protiv korupcije i siromaštva.

No Yayin predsjednički mandat obilježili su financijski skandali te je prozvan "Madoffom na beninski način" pošto je 2010. tisuće državljana palo na prosjački štap zbog propasti banaka u spekulacijama nalik raboti koju je u Sjedinjenim Državama odigrao Bernard Madoff.

Treći jači kandidat je Abdulaye Bio Tchane (58), bivši zaposlenik Međunarodnog monetarnog fonda i bivši upravitelj Zapadnoafričke banke za razvoj, koji se natječe prvi put.

Prije globalne recesije Benin je imao 4-postotni rast, a u 2009. je pao na 2,5 posto, te na 3 posto u 2010. godini. Gospodarstvo se temelji na poljoprivredi, pamuku i trgovini, no privatizacije i reforme u 2001. učinile su ga najkonkurentnijim gospodarstvom zapadne Afrike.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙