Dok su se glavni savjetnici predsjednika Baracka Obame sastali kako bi raspravljali o idućim potezima, snage Moamera Gadafija zaustavile su napredovanje pobunjenika na istoku zemlje i napredovale u nekim područjima na zapadu zemlje.
U Bijeloj kući raspravlja se o nizu opcija, rekli su dužnosnici SAD-a, uključujući zonu zabrane leta za Gadafijeve vojne zrakoplove. Glasnogovornik Bijele kuće Jay Carney je, međutim, upozorio da se ne očekuje da će na današnjem sastanku biti donesena konačna odluka.
Na sastanku su bili državna tajnica SAD-a Hillary Clinton, ravnatelj CIA-e Leon Panetta i načelnik združenog stožera vojske SAD-a Mike Mullen, no nazočnost predsjednika Obame se nije očekivala.
Bijela kuća se posljednjih dana našla na udaru kritika republikanskih i demokratskih političara, konzervativnih komentatora i drugih zbog toga što, kako tvrde kritičari, nije oštre riječi popratila akcijom pomoći pobunjenicima.
"Obamina administracija iznosi toliko suprotstavljenih poruka o Libiji da otupljuje svaki mogući pritisak na libijski režim i slabi američku vjerodostojnost", ocijenio je list The New York Times u uvodniku.
SAD je zamrznuo 30 milijardi dolara libijske imovine, podržao sankcije UN-a, poslao vojne transportne zrakoplove kako bi pomogli evakuaciju izbjeglica iz susjednog Tunisa i rasporedila vojne brodove pred libijskom obalu zbog mogućih humanitarnih akcija.
"Važno je da ljudi razumiju oblik dramatičnih akcija koje je poduzelo čelništvo ovoga predsjednika i koje će se nastaviti poduzimati kako idemo dalje", rekao je Carney novinarima. "U nijednoj situaciji međunarodna zajednica, uz vodstvo Sjedinjenih Država, nije djelovala tako brzo kako bi odgovorila na ovakvu situaciju".
Carney je međunarodni odgovor na Libiju usporedio s onim u ratovima u bivšoj Jugoslaviji devedesetih godina prošlog stoljeća. Za nametanje embarga na oružje Jugoslaviji nakon hrvatskog proglašenja neovisnosti trebala su tri mjeseca a u slučaju Libije samo devet dana, rekao je.