KRAPINA - Predsjednica Vlade RH Jadranka Kosor rekla je danas odgovarajući na novinarski upit o sastanku s čelnicima oporbenih stranaka dogovorenim za četvrtak da će razgovarati o tome kako tko može pomoći da završimo pregovore o pristupanju Europskoj uniji do kraja lipnja.
"U ozračju gdje je malo konstruktivnog želim da razgovaramo o tome tko, što i na koji način može pridonijeti završetku pregovora", izjavila je predsjednica vlade novinarima za današnjeg posjeta Krapini i tekstilnoj tvrtki "Kotka". "To je povijesni strateški cilj i ne možemo mi u vladi iz sve snage raditi, a da nitko drugi u tome osim na deklarativnoj razni ne pomaže. Vjerujem da je za većinu stranaka završetak pregovora povijesni cilj kao i za stranke vladajuće koalicije", rekla je premijerka Kosor. Kazala je kako "vjeruje da će se većina čelnika parlamentarnih stranaka odazvati i da ćemo mi iz vlade moći prezentirati što je učinjeno, posebno vezano uz Poglavlje 23".
ZAGREB - Predsjednik Republike Ivo Josipović planira od četvrtka do subote u svome Uredu održati pojedinačne konzultacije s čelnicima parlamentarnih stranaka o aktualnim temama, doznaje se danas iz Ureda predsjednika. Teme razgovora, kako se doznaje, bit će gospodarske kriza, prosvjedi, završetak pregovora za ulazak u EU. U tijeku je dogovaranje termina pojedinih sastanaka, a predsjednik Josipović vjeruje da će se odazvati sve stranke.
ZAGREB - Sedmorica bivših pripadnika 7. gardijske brigade Hrvatske vojske "Pume" odbacili su danas na početku suđenja na zagrebačkom Županijskom sudu optužbu da su strijeljali šestoricu srpskih ratnih zarobljenika 1995. u akciji "Maestral 2". Nakon čitanja optužnice koja ih tereti da su po naredbi tadašnjeg zapovjednika brigade Ivana Koradea ubili šestoricu zarobljenih vojnika Republike Srpske svi optuženi su izjavili da se ne osjećaju krivima za zločin koji se dogodio 9. i 10. rujna 1995. u mjestima Mliništa i Halapići kod Glamoča u Bosni i Hercegovini. Prvooptuženi je bivši dozapovjednik "Puma" brigadir Emil Crnčec koji je do umirovljenja, na vlastiti zahtjev, bio zamjenik načelnika Operativne uprave Glavnog stožera HV-a. Uz njega optuženi su Tihomir Šavorić, koji je nakon rata izabran za gradskog vijećnika u Ivancu, Anto Novačić, Robert Precehtjel, Nenad Jurinac, koji je bio u stožeru brigade, te Goran Gaća i Robert Berak. Optuženi su uhićeni u lipnju 2009., a u listopadu iste godine, na dan kada je podignuta optužnica pušteni su na slobodu, no kasnije su ponovno vraćeni u pritvor. Saslušat će se 40-ak svjedoka tužiteljstva, a i obrana je najavila da će tijekom postupka predložiti svoje svjedoke.
FEROVAC - Predsjednik Koordinacije seljačkih udruga Slavonije i Baranje, organizator prosvjeda požeško-slavonskih seljaka, Dragutin Dukić kazao je novinarima da ga je "jutros u pola osam ministar Petar Čobanković nazvao i rekao kako ne može doći u Ferovac jer ima neodgodivih obveza u Zagrebu". Seljaci su u Ferovcu uz cestu proveli noć a danas ponovno planiraju traktorima blokirati raskrižje cesta prema Našicama, Slavonskom Brodu i Požegi, a ministru Čobankoviću iz Ferovca poručuju kako neće doći na najavljeni sastanak seljačkih udruga u Zagreb, već ga čekaju na prosvjednom punktu u Ferovcu. Seljaci koji prosvjeduju od jučer, uz ostalo, traže isplatu poticaja u maksimalnom iznosu do kraja mjeseca, isplatu duga za kapitalna ulaganja, reprogram svih kredita, jeftiniji plavi dizel te smanjenje početne cijene zakupa poljoprivrednog zemljišta.
VUKOVAR - Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora (HDL SKL) predat će danas Županijskome državnom odvjetništvu u Vukovaru kaznenu prijavu protiv poznatih i nepoznatih osoba zbog kaznenog djela ratnog zločina počinjenoga u koncetracijskom logoru u Boboti, selu u blizini Vukovara, najavio je danas na konferenciji za novinare predsjednik Koordinacije braniteljskih udruga grada Vukovara Ivo Kovačić. "Postoji osnovana sumnja da su i poznate i nepoznate osobe počinile kazneno djelo ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika tako što su nakon okupacije hrvatskoga područja tijekom ljeta i jeseni 1991. godine stanovnike općine Tordinaca, grada Vukovara i općine Tenje te zarobljene branitelje 122. đakovačke brigade zatočili u logoru u Boboti. Ubijali su zarobljenike, svakodnevno ih tukli rukama, nogama, palicama, mučili ih strujom i vješali ih", rekao je Kovačić. Kovačić je naveo da je logor Bobota otvoren 2. svibnja 1991. godine u zgradi ambulante, čiji je podrum pretvoren u zatvor, te da je bio otvoren sve do prosinca te godine. Po iskazu jednog od logoraša Ivana Sabe, moguće je da su u podrumu sada već porušene zgrade ambulante posmrtni ostaci ubijenih osoba.
ZAGREB - USKOK je proširio istragu protiv bivšeg premijera Ive Sanadera i vlasnika Dioki grupe i riječkog Novog lista Roberta Ježića, zbog sumnje da su Ježićevoj tvrtki pokušali pribaviti nezakonitu dobit od čak 10 milijuna eura na štetu državnog poduzeća JANAF. U priopćenju USKOK je naveo da se Sanadera tereti za pokušaj zlouporabe položaja i ovlasti, a Ježića za poticanje na te zlouporabe. USKOK sumnja da je Sanader kao predsjednik vlade od studenog 2008. do lipnja 2009. koristio svoj položaj kako bi se u što kraćem roku realizirala kupoprodaja građevinskog zemljišta s terminalom za skladištenje nafte i naftnih derivata na Žitnjaku pod uvjetima i cijeni od najmanje 28 milijuna eura, koje je postavio Robert Ježić. No, ta je cijena za 10 milijuna eura bila veća od stvarne cijene za koju je zemljište u konačnici i prodano. Sastanak Ježića i odgovornih osoba u JANAF-u, tvrde u USKOK-u, na Sanaderov je zahtjev organizirao bivši ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Damir Polančec. Ipak do sklapanja ugovora nije došlo, jer su odgovorni u JANAF-u odbili Sanaderov zahtjev, svjesni da bi na taj način oštetili državno poduzeće kojem su na čelu.
SPLIT - Županijsko državno odvjetništvo najavilo je žalbu na odluku izvanraspravnog vijeća Županijskoga suda u Splitu o puštanju iz pritvora četvorice bivših vojnih policajaca optuženih za ratni zločin u vojnom zatvoru Kulinama u Šibeniku, doznaje se u odvjetništvu o čijoj će žalbi konačnu odluku donijeti Vrhovni sud. Odlukom izvanraspravnog vijeća na slobodu su jučer pušteni Željko Maglov, Milorad Paić, Tvrtko Pašalić i Damir Boršić. Oni se terete da su kao pripadnici vojne policije u ožujku i travnju 1992. godine maltretirali ratne zarobljenike iz sela Nosa Kalika.Četvorica optuženih uhićeni su početkom rujna prošle godine kada je i počela istraga nad njima i od kada su pritvoreni. Županijsko državno odvjetništvo prošlog je tjedna protiv njih podignulo optužnicu. Inače, sva četvorica optuženih bili su svjedoci u predmetu Lori.
Protiv osumnjičenoga Paića odvojen je postupak za kazneno djelo silovanja pritvorenice koja je svjedočila videolinkom sa Zapadne obale Sjedinjenih Američkih Država.