U takvim je okolnostima indeks londonske burze Ftse ojačao 0,75 posto na 6.035 bodova. Frankfurtski DAX bio je u plusu 0,7 posto i iznosio je 7.229 bodova, a pariški CAC dobio je na vrijednosti 0,3 posto i dosegnuo je 4.033 boda.
Ulagači pozorno prate stanje na Bliskom Istoku i u sjevernoj Africi zbog utjecaja visokih cijena nafte na svjetsko gospodarstvo. Na početku ovog tjedna cijene nafte poskočile su na londonskom tržištu nadomak 117 dolara za barel dok su na njujorškom tržištu poskočile na 105,95 dolara za barel.
Njihov je rast podupro dionice u sektoru proizvođača nafte, pa je British Petroleum bio na dobitku 1,4 posto.
Sukobi u Libiji poduprli su i dionice proizvođača plemenitih metala, zbog skoka cijena zlata i srebra na višegodišnje najviše razine zbog potrage ulagača za sigurnim utočištima za kapital. Tako je dionica meksičkog Fresnilla dobila na vrijednosti 2,5 posto.
Tehnološki sektor crpio je pak potporu iz podignutog investicijskog rejtinga, pa je dionica francusko-talijanskog proizvođača čipova STMicroelectronicsa bila u plusu 1,5 posto, a njemačkog Infineona 1,4 posto.
Tržišta su istodobno zanemarila odluku agencije Moody's o sniženju kreditnog rejtinga Grčke za tri razine, na 'B1', zbog bojazni da nastojanja Atene da smanji dug neće biti dovoljna.
Indeks tokijske burze Nikkei ojačao je 1,76 posto, na 10.505 bodova.