FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 12.30 sati

ZAGREB, 6. ožujka 2011. (Hina) - Pregled vijesti iz Hrvatske u 12,30 sati

VUKOVAR - Ravnateljica Opće bolnice Vukovar Vesna Bosanac potvrdila je HINI da ju je prije desetak dana policija kontaktirala vezano za navodni ratni zločin koji joj se stavlja na teret. „Policija je došla do mene i obavila obavijesni razgovor, a bilo jer riječi o navodnom nesavjesnom liječenju u vukovarskoj bolnici 1991. godine kako mom tako i doktora Juraja Njavre“, rekla je Bosanac te dodala da se, među ostalim, razgovaralo o smrti srpskog vojnika Bojana Gačića iz slučaja „Purda-Janjić Maslov“. „S policijom sam razgovarala i o smrti srpskog vojnika prezimena Nestorov koji je, međutim, umro u skloništu u Borovo Commercu i nije mogao biti dopremljen u bolnicu jer je JNA izbila na Priljevo i presjekla sve komunikacije između Vukovara i Borova naselja“, rekla je Bosanac. Naglasila je da je cijelo bolničko osoblje ratne vukovarske bolnice činilo sve najbolje za sve ranjene u okolnostima kakvi su tada vladali u Vukovaru i odbacila sve optužbe o nesavjesnom liječenju. „Taman se okončao slučaj vukovarskog branitelja Tihomira Purde, a sada se hrvatskoj javnosti plasira ovo“, ogorčeno je rekla Bosanac te dodala da joj se čini „kako netko namjerno uzbunjuje hrvatsku javnost“. „Treba govoriti o onome što su JNA i srpske paravojne formacije učinili Vukovaru, o tromjesečnom bombardiranju grada, smrti tolikog broja branitelja i civila, vukovarskih građana, Hrvata i Srba, treba govoriti o okupaciji grada, Ovčari i logorima“, kaže Bosanac te ističe da o ona upravo o tim stvarima uvijek govori a to očito nekome smeta. Hrvatska policija je proteklih dana obavila obavijesni razgovor s ravnateljicom vukovarske bolnice doktoricom Vesnom Bosanac zbog kaznene prijave iz Srbije zbog navodnoga ratnog zločina - potvrdio je za Hinu glasnogovornik Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) Krunoslav Borovec.

ZAGREB - Udruga hrvatskih liječnika dragovoljaca 1990. – 1991. (UHLD) uputila je danas otvoreno pismo predsjedniku Republike Hrvatske Ivi Josipoviću, predsjedniku Sabora Luki Bebiću i predsjednici Vlade Jadranki Kosor, u kojem stoji kako članovi Udruge "oštro prosvjeduju protiv postupanja po monstruozno montiranoj optužnici protiv naše predsjednice dr. Vesne Bosanac". UHLD u pismu koje su potpisali predsjednik Andrija Hebrang i dopredsjednik Stjepan Bačić ističe kako je "jasno da je optužnica izmišljena zbog njezine herojske uloge u obrani Vukovara, pri čemu se kao ravnateljica ratne bolnice isticala po etičkom odnosu prema ranjenicima agresorskih postrojbi. Udruga zahtijeva od hrvatskih državnih tijela suspenziju postupanja po srbijanskom Zakonu o organizaciji i nadležnosti organa u postupku za ratne zločine, po kojemu se srbijanska nadležnost proteže i na teritorij Republike Hrvatske. To je jedinstveni primjer u povijesti da agresor optužuje branitelje nastojeći kompenzirati teški vojnički i politički poraz koji je doživio, stoji u pismu. Udruga hrvatskih liječnika dragovoljaca 1990. – 1991. zahtijeva od Predsjednika Republike Ive Josipovića javnu osudu i distanciranje od, kako navode, nove velikosrpske politike gospodina Borisa Tadića, a koja je nevješto prikrivena u tzv. pravosudnim postupcima te navodi kako podupire politiku pomirenja, ali nikako na teret branitelja koji su stvarali Hrvatsku. Ovih dana obavljen je obavijesni razgovor MUP-a Republike Hrvatske s ravnateljicom vukovarske bolnice Vesnom Bosanac, a u sklopu predistražnih radnji temeljenih na optužnici Republike Srbije protiv Bosanac da je tijekom obrane Vukovara 1991. godine počinila ratni zločin.

ZAGREB - Sedmorica bivših pripadnika 7. gardijske brigade Hrvatske vojske "Pume" u utorak bi se trebali naći na optuženičkoj klupi zagrebačkog Županijskog suda gdje će im početi suđenje zbog strijeljanja šestorice srpskih ratnih zarobljenika 1995. u akciji "Maestral 2". Sudskim vijećem predsjedat će sudac Marijan Garac, a optuženi bi u veliku sudnicu na Zrinjevcu trebali doći sa slobode, jer im je suprotno zahtjevu tužiteljstva, u lipnju prošle godine ukinut pritvor u kojem su bili od listopada 2009. U optužnici koju je zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo podiglo na dan kada su optuženi pušteni iz pritvora bivši pripadnici "Puma" se teret da su zarobljenike strijeljali po naredbi tadašnjeg zapovjednika brigade Ivana Korade. Zapovijed za strijeljanje Korade je navodno izdao pred više svjedoka, nakon čega su zarobljenici pobijeni automatskim puškama. Tako su 9. i 10. rujna 1995. u mjestima Mliništa i Halapići kod Glamoča u Bosni i Hercegovini ubijeni zarobljeni vojnici Republike Srpske Radoslav Lakić, Pero Vidović, Petar Jotanović, Dragoslav Mutić, Borislav Vukić i jedan nepoznati muškarac. Prvooptuženi je bivši dozapovjednik "Puma" brigadir Emil Crnčec koji je do umirovljenja na vlastiti zahtjev bio zamjenik načelnika Operativne uprave Glavnog stožera HV-a. Uz njega optuženi su i Nenad Jurinac koji je također bio u stožeru brigade te Tihomir Šavorić koji je nakon rata izabran za gradskog vijećnika u Ivancu. Ostali optuženici su Anto Novačić, Robert Precehtjer, Goran Gaća i Robert Bevak. Ivan Korade, koji je prema optužnici naredio zločin, ubio se u travnju 2008. nakon što je u selu Velika Vaternička ubio četiri osobe i teško ranio još jednog muškarca koji je preminuo nekoliko dana kasnije. U akciji hvatanja Korade je, prije samoubojstva, usmrtio i jednog policajca.

DUBROVNIK - Županijsko državno odvjetništvo (ŽDO) u Dubrovniku priopćilo je na svojim internetskim stranicama kako - nakon svih provedenih postupaka - nema osnova da protiv neke žive osobe pokrene kazneni postupak vezano za predmet "Daksa" "Županijsko državno odvjetništvo u Dubrovniku zaprimilo je 29. studenoga 2007. kaznenu prijavu podnositelja Udruge 'Daksa 1944/1945', protiv više nepoznatih počinitelja kaznenog djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva, koji su od 25. do 27. listopada 1944. na otoku Daksi pogubili 45 građana Dubrovnika. U prijavi je navedeno da su odluku o uhićenjima i pogubljenjima 45 građana Dubrovnika donijeli: Okružni komitet Komunističke partije Hrvatske (KPH) za Dubrovnik, zajedno sa pripadnicima Oblasnog komiteta KPH za Dalmaciju, funkcionerima Okružne OZN-e za Dubrovnik i Oblasne OZN-e za Dalmaciju. Temeljem podnesene kaznene prijave, Županijsko državno odvjetništvo u Dubrovniku je zatražilo ispitivanje pred sudom svjedoka koje je predložio podnositelj prijave (svjedoci koji su u to vrijeme obnašali vojne i partijske dužnosti na području Dubrovnika i Dalmacije), a do kojih su došli kroz svoj profesionalni rad ili prikupljanja povijesne građe. Ujedno, proveden je sudski očevid na mjestu događaja te su iz masovne grobnice ekshumirani posmrtni ostatci osoba. Predloženi svjedoci su ispitani i njihovi svjedočki iskazi nisu upućivali da bi nalogodavci ili neposredni izvršitelji kaznenog djela bile sada žive osobe, temeljem čega bi se pokrenuo kazneni postupak", navodi Županijsko državno odvjetništvo u Dubrovniku. "Nakon svih provedenih postupaka, Županijsko državno odvjetništvo u Dubrovniku nema osnova da protiv neke žive osobe pokrene kazneni postupak", zaključuje se u priopćenju ŽDO-a Dubrovnik. Dubrovačka Udruga za očuvanje uspomene na žrtve stradale na otoku Daksi - "Daksa 1944./45.", u kaznenoj prijavi protiv nepoznatih počinitelja koji su u listopadu 1944. na Daksi pogubili 45 građana Dubrovnika, navela je da su nakon dolaska partizanskih postrojba u Dubrovnik 18. listopada 1944., uslijedila uhićenja brojnih građana. Državnom odvjetništvu uputili su i prijedlog za ekshumaciju posmrtnih ostataka ubijenih, vjerujući da je broj žrtava na Daksi i veći. Na Daksi kraj Dubrovnika su 2009. godine ekshumirani posmrtni ostatci 53 žrtve, uglednih građana Dubrovnika, pogubljenih i bačenih u jamu u listopadu 1944., a predsjednik Udruge Daksa 1944./1945. Mato Račević rekao je da su svi pogubljeni muškarci od 20 do 65 godina starosti, ubijeni metkom iz vatrenog oružja.

OSIJEK - Seljaci iz osam hrvatskih županija sutra u 11 sati kreću u prosvjede, blokiranjem prometnica kod Ferovca u Požeško-slavonskoj županiji, a očekuje se sudjelovanje nezadovljnih seljaka iz osam hrvatskih županija, potvrdio je Dragutin Dukić, predsjednik Koordinacije seljačkih udruga. U današnjoj izjavi za Hinu Dukić je rekao kako je propao pokušaj dogovora kod predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića, koji ih je pozvao na razgovor u četvrtak i najavio sudjelovanje premijerke Jadranke Kosor i ministra poljoprivrede Petra Čobankovića, ali koji se nisu odazvali i kako je rekao Dukić „još jednom pokazali što misle o problemima hrvatskih seljaka“. Dodao je kako su prosvjede planirali organizirati još prošli tjedan, no na poziv predsjednika Josipovića, pristali su na razgovor „jer seljacima nije do prosvjeda već do rada a koji nam je zbog svih problema onemogućen, jer hrvatski seljak danas grca u problemima i ne vidi izlaz iz teške situacije ukoliko se država ne počne ozbiljno baviti problematikom poljoprivrede u cjelini“. Dukić je podsjetio da seljaci traže između ostalog jeftiniji plavi dizel, legalizaciju farmi za nula kuna, kamate od najviše četiri posto, te da ovrhe ne mogu ići na potpore, kao i isplatu poticaja u maksimalnom iznosu, posebno važnim ocijenivši i zahtjev da 2011. godina ne bude referentna godina. Naglasio je da od prosvjeda, na kojem će sutra biti oko 150 traktora i ostalih vozila poljoprivredne mehanizacije, neće odustati do ispunjenja seljačkih zahtjeva ,jer kako je rekao „uistinu više nemamo što izgubiti“. Ovi prosvjedi, kojima će se priključiti i veći broj ostalih seljačkih udruga, ribari, ali na koje pozivamo i građane koji također teško žive, a ako oni nemaju novaca tko će kupovati naše proizvode, kazao je, istaknuvši kako nikakav problem nije izvesti na ceste više tisuća traktora.

SPLIT - Liječnici splitskog Kliničkog bolničkog centra (KBC) noćas su petnaestak minuta nakon ponoći policiju obavijestili da na Hitnom kirurškom prijemu imaju maloljetnika s ozljedom glave, doznaje se jutros u PU splitsko-dalmatinskoj. Kako je rečeno novinarima, 17- godišnji mladić iz Splita došao je u prvim minutama nedjelje u splitsku bolnicu tražeći pomoć liječnika. Za sada je utvrđeno da se radi o udarcu u glavu. Riječ je o težim tjelesnim ozljedama, potvrđeno je u bolnici. Još se ne zna je li maloljetnik ozljede zadobio pri padu ili ga je netko napao. Zadržan je na Odjelu neurokirurgije Kliničkog bolničkog centra (KBC) Split, a policiji nije mogao dati nikakve podatke o ozljeđivanju jer je bio pod utjecajem alkohola. Jedino što policija za sada zna je da je maloljetnik prethodno bio u provodu na Bačvicama. Policija istražuje sve okolnosti ovog događaja, a tijekom današnjeg dana bi trebali razgovarati sa ozlijeđenim 17- godišnjakom.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙