FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ZSE: slabi makroekonomski podaci naveli ulagače na oprez

ZAGREB, 6. ožujka 2011. (Hina) - U nedostatku poticajnih vijesti, na Zagrebačkoj su burzi prošloga tjedna indeksi stagnirali, uz nizak obujam trgovanja, no nastavi li se optimizam na svjetskim burzama, domaće bi se tržište idućih dana moglo razbuditi.

Crobex indeks oslabio je prošloga tjedna, trećega zaredom, za 0,4 posto, na 2.241 bod. Crobex10 ojačao je, pak, 0,23 posto, na 1.235 bodova.

Redovni promet dionicama iznosio je oko 100 milijuna kuna, što je 62 milijun manje nego tjedan dana ranije.

„Od svog vrhunca sredinom veljače Crobex se spustio oko pet posto, što govori da je riječ o prosječnoj negativnoj korekciji, koja je uslijedila nakon njegova snažnog rasta u prosincu i siječnju. Nastavi li se na svjetskim burzama pozitivno raspoloženje, očekujem da bi moglo doći do tehničkog odbijanja Crobexa od ove razine te do svojevrsne 'mini-bullish' faze na domaćem tržištu“, kaže Dalibor Balgač, analitičar odjela Ekonomskih istraživanja u Hypo Alpe Adria banci.

Balgač ocjenjuje da je ta negativna korekcija ponajprije bila izazvana lošim makroekonomskim pokazateljima i financijskim izvješćima domaćih kompanija za prošlu godinu, no investitori jednim okom prate i situaciju na domaćoj političkoj sceni.

Prošloga je tjedna Državni zavod za statistiku objavio da je u veljači industrijska proizvodnja pala za 6,7 posto na godišnjoj razini, dok su analitičari očekivali rast za 1 posto.

Financijska izvješća kompanija, pak, bila su mješovita, ali s naznakom slabijih rezultata poslovanja onih kompanija koje se pretežno oslanjaju na domaću potražnju, ocjenjuje Balgač.

„Nastavi li se optimizam na svjetskim burzama, očekujem da će se to raspoloženje dijelom prelijevati i na naše tržište, te mu davati poticaj, unatoč domaćim makroekonomskim pokazateljima koji još ne sugeriraju pomake nabolje. No, mislim da će se i trend makroekonomskih pokazatelja mijenjati kako kročimo sve dublje u 2011. godinu“, smatra Balgač.

Najlikvidnija je prošloga tjedna bila dionica HT-a, s gotovo 17 milijuna kuna prometa. Cijena joj je porasla 0,71 posto, na 287 kuna.

Slijedi dionica Ine, s prometom većim od 10 milijuna kuna, i blagim rastom cijene, za 0,4 posto, na 3.670 kuna.

Na svjetskim se burzama prošloga tjedna trgovalo vrlo oprezno jer se ulagači plaše da bi snažan rasta cijena nafte mogao narušiti oporavak najvećih svjetskih gospodarstava.

Na Wall Streetu je Dow Jones indeks ojačao 0,3 posto, dok su S&P 500 i Nasdaq indeks osvojili 0,1 posto.

Na europskim su burzama, pak, cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,19 posto, dok je frankfurtski DAX pao 0,10, a pariški CAC 1,23 posto.

„Na svjetskim burzama trenutno je izrazito volatilno, a investitori se, zbog nestabilne situacije na Bliskom istoku, pozicioniraju 'ultra-kratkoročno'. Ipak, makroekonomski pokazatelji, pogotovo u SAD-u, ukazuju na izraženiji gospodarski rast, što vrlo pozitivno utječe na burze. Stoga, dođe li do korekcije cijena nafte na niže, kada se smiri situacija na Bliskom istoku i u Libiji, moguć je nastavak pozitivnog trenda na svjetskim burzama“, ocjenjuje Balgač.

S druge strane, napominje Balgač, eventualni daljnji rast cijena nafte prema 150 dolara po barelu, do čega bi moglo doći postane li upitna sigurnost naftne opskrbe s Bliskog istoka, na svjetskim dioničkim tržištima mogao bi prevladati negativni trend, jer visoka cijena nafte ograničava osobnu potrošnju te ugrožava gospodarski oporavak, dok je realni sektor pod pritiskom visokih troškova energenata.

„U svakom slučaju, kratkoročno će na svjetska tržišta povoljno utjecati podatak od petka da je američko gospodarstvo u veljači kreiralo 192.000 novih radnih mjesta te da se stopa nezaposlenosti spustila sa siječanjskih 9 na 8,9 posto, najnižu razinu od travnja 2009. godine“, zaključuje Balgač.

* HAAB upućuje čitatelje ovog teksta na web stranicu http://www.hypo-alpe-adria.hr , gdje su sadržane sve zakonske objave potrebne u svezi izrade te objavljivanja investicijskih istraživanja.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙