"Rumunjska prepoznaje potrebu za intenziviranjem bilateralne i parlamentarne suradnje dviju zemalja kako bi partnerski odnosi dodatno osnažili po ulasku Hrvatske u EU, što Rumunjska podržava uz želju da Hrvatska ostvari svoj cilj da do kraja lipnja dovrši pregovore s Unijom", rekla je Pocora.
Rumunjski Odbor za jednake mogućnosti žena i muškaraca u radnom je posjetu Hrvatskom saboru, gdje se ranije u četvrtak sastao i sa saborskim Odborom za ravnopravnost spolova.
"Hrvatsko društvo i politika otvoreno i djelatno podržavaju angažman žena u javno-političkom životu zemlje, o čemu svjedoči i visoka zastupljenost žena na čelnim pozicijama različitih javnih i državnih institucija", rekao je Bebić.
Govoreći o bilateralnim odnosima Hrvatske i Rumunjske, predsjednik Sabora je izrazio interes Hrvatske za jačanjem suradnje u okviru Dunavske strategije, s obzirom na regionalni karakter i veliki potencijal takve suradnje, navodi se u priopćenju.
Tema razgovora s Pacorom bio je i položaj nacionalnih manjina u Hrvatskoj pri čemu je Bebić podsjetio na sredinom prošle godine usvojeni Zakon o pravima nacionalnih manjina kojim je i rumunjskoj manjini, koja čini manje od 1.5 posto ukupnog stanovništva, zajamčeno dvostruko pravo glasa.
Dodao je i da hrvatska manjina u Rumunjskoj, koja ima oko 7.000 pripadnika, od 2000. ima svog zastupnika u Zastupničkom domu rumunjskog parlamenta, da u Rumunjskoj postoji sedam hrvatskih vrtića, osam osnovnih škola i gimnazija koje polazi oko 600 učenika.
"Raduje nas što na Filozofskom fakultetu u Zagrebu djeluje lektorat rumunjskog jezika i književnosti, a na Fakultetu za strane jezike u Bukureštu djeluje lektorat za hrvatski jezik i književnost", izjavio je Bebić te dodao kako su Hrvatska i Rumunjska izgradile dobre temelje za prijateljske partnerske odnose, stoji u priopćenju.
Članove rumunjskog parlamentarnog odbora primila je i predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova Hrvatskoga sabora Gordana Sobol koja je iznijela podatak da je u Saboru trenutno 24 posto žena, a da se prije 2 godine povećao broj žena koje su izabrane na lokalnim izborima za 5 do 6 posto.
U rumunjskom zakonodavnom tijelu je 11 posto žena, rečeno je na sastanku na kojem je bilo riječi o tome kako žene mogu uspjeti povezati karijeru s obiteljskim životom, koje mjere mogu pomoći ženi-majci u toj situaciji te kako postići povećanje broja žena u Parlamentu i u lokalnoj upravi, navodi se u priopćenju Sabora.