Zahvaljujući takvom obujmu ulaganja svjetsko gospodarstvo ostvarivalo bi iste, ako ne i više stope rasta u odnosu na one koje ostvaruje na temelju aktualne gospodarske politike, navodi se u izvješću Programa UN-a za zaštitu okoliša (UNEP) pod naslovom "Odredište - zelenija privreda".
"Ulaganjem dva posto svjetskog BDP-a u deset ključnih sektora mogao bi se pokrenuti prijelaz prema svijetu s niskom emisijom ugljikovih spojeva", izvijestila je agencija sa sjedištem u kenijskom Nairobiju.
"Ta bi vrijednost, odnosno u prosjeku 1.300 milijardi dolara godišnje, zajedno s mjerama koje bi se poduzimale na razini država i međunarodne zajednice a bile bi usmjerene na budućnost, osigurala svjetskom gospodarstvu jednaku, ako ne i višu stopu rasta od onih prognoziranih po važećim gospodarskim modelima", stoji u izvješću.
"S obzirom na činjenicu da 2,5 milijardi ljudi širom svijeta živi s manje od dva dolara dnevno, te na očekivanja da će svjetska populacija do 2050. porasti za više od dvije milijarde, jasno je da moramo nastaviti razvijati i širiti naša gospodarstva. No, razvoj ne smije ići nauštrb sustava koji podupiru život na kopnu, u oceanima ili u našoj atmosferi", dodao je.
Među prioritetnim sektorima za ulaganja u UNEP-u izdvajaju poljoprivredu, graditeljstvo, opskrbu energijom, ribarstvo, šumarstvo, industriju, turizam, promet, te gospodarenje otpadom i vodoprivredu.
Zahvaljujući pojačanoj ekološkoj orijentaciji gospodarstva bi i dalje ostvarivala rast, uz smanjenje njegova štetnog utjecaja na okoliš za gotovo 50 posto u idućih 40 godina, izračunali su autori UNEP-ova izvješća.
Pritom bi neki sektori, poput ribarskog, zabilježili gubitak radnih mjesta, ali bi to nadoknadila nova radna mjesta u sektorima poput onog obnovljivih izvora energije, dodaju.