"Takve osobe ove godine bez naknade ostaju tri mjeseca, slijedeće godine će ostati bez naknade šest mjeseci, a godinu zatim devet mjeseci itd.", izjavio je Lesar danas novinarima u Hrvatskom saboru.
Podsjetio je da primjenom mirovinskog zakona muškarci i žene moraju imati 60 godina života za prijevemenu i 65 godina za punu mirovinu.
Zakonom je, kaže, utvrđen prijelazni rok pa se obveza rada godišnje produžuje ženama za tri mjeseca, što znači da u ovoj godini žene mogu ići u prijevremenu mirovinu s 55,3 godine.
"Međutim", upozorava Lesar, "dolaskom na Zavod za zapošljavanje novčana naknada za nezaposlene im se ograničava i traje do 55. godine pa tri mjeseca neće dobivati naknadu".
"Na taj se način nezaposleni zakidaju za prava koja imaju", naveo je Lesar te "nelogičnom i nemogućom" ocijenio da rješenje jednog državnog tijela ima veću težinu od zakona. Pozvao je Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva da to preispita i ispravi, odnosno usuglasi postupanje "mirovinaca" i Zavoda za zapošljavanje.
"Ne smatram da je kriv zakon nego da ga u Zavodu za zapošljavanje krivo primjenju, a ako nesuglasje između zakona ipak postoji, onda političku odgovornost mora snostiti ministar Popijač", kazao je Lesar.
Naveo je i da su mu se požalili građani da im se, primjenom novog zakona o ovrhama, blokiraju računi na koje primaju i socijalne transfere: dječji doplatak, naknadu za porodiljni dopust, opskrbnine, invalidnine, naknadu za nezaposlenost i sl.
"Budući da sav novac na tekućem računu ulazi u ovrhu, oni koji primaju socijalne transfere mogu u Fini putem posebnog obrasca zatražiti otvaranje posebnog računa gdje će primati socijalne transfere izuzete iz mogućnosti bilo kakve ovrhe. Fina će o tome obavijestiti banku, koja potom otvara posebni račun, izuzet od bilo kakve ovrhe. To građani ne znaju, pa ostaju čak i bez stipendija", naveo je Lesar.