Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks do 7,30 sati porastao 0,3 posto, dosegnuvši najvišu razinu u posljednjih devet i pol mjeseci.
U Hong Kongu, Šangaju i Australiji cijene su dionica porasle između 0,1 i 0,2 posto, dok su burzovni indeksi u Singapuru i Južnoj Koreji pali između 0,4 i 0,6 posto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu 0,3 posto.
Niz boljih od očekivanja kvartalnih poslovnih izvješća američkih kompanija i najave preuzimanja potaknule su jučer rast cijena dionica na Wall Streetu, što je jutros pozitivno utjecalo na azijske ulagače.
Ohrabrilo ih je i Fedovo povećanje procjene rasta američkog gospodarstva u ovoj godini, premda je središnja banka i dalje oprezna u vezi oporavka tamošnjeg tržišta rada.
Nada u jačanje američkog tržišta izazvala je jutros rast cijena dionica japanskih automobilskih kompanija. Cijena Honde porasla je 2, a Nissana 1,4 posto.
„Strani ulagači kupuju jutros dionice u skladu s jučerašnjim rastom cijena na Wall Streetu. No, uspon dionica je blag jer nema novih značajnijih vijesti, pa tržištu nedostaje jasan smjer“, kaže Masatoshi Sato, analitičar u tvrtki Mizuho Investors Securities.
I na valutnim se tržištima jutros trguje oprezno. Tečaj dolara prema japanskoj valuti blago je pao s jučerašnjih 83,70 na 83,55 jena.
I euro je ojačao prema američkoj valuti, pa je njegova cijena porasla s jučerašnjih 1,3525 na 1,3560 dolara.
U odnosu, pak, na japansku valutu, tečaj eura stabilno se kreće na jučerašnjim razinama od oko 113,30 jena.
Terminska cijena nafte na burzi u New Yorku porasla je jutros u elektroničkom trgovanju za 10-ak centi, na 85,05 dolara po barelu, nakon što je jučer skočila za gotovo 70 centi.