FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - Hrvatska - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 10. veljače 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz Hrvatske do 14,30 sati.

ZAGREB - Predstavnici Delegacije Europske unije u Hrvatskoj i Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva predstavili su danas twinning light projekt "Jačanje kapaciteta za sprječavanje nepravilnosti u postupcima javne nabave". Cilj tog projekta, vrijednog 230 tisuća eura, koji se provodi u sklopu programa IPA 2008. je jačanje pouzdanog i transparentnog sustava javne nabave u skladu sa standardima EU-a te smanjenje mogućnosti za nepravilnosti, prijevare i korupciju. Partner u provedbi je Federalna agencija za javnu nabavu Republike Austrije. Projekt će se provoditi devet mjeseci, a planirane su aktivnosti unapređenja zakonodavnog okvira javne nabave i administrativnih kapaciteta Uprave za javnu nabavu Ministarstva gospodarstva i drugih sudionika te provedba kampanje jačanja svijesti o potrebi prevencije i sprječavanja nepravilnosti u javnoj nabavi.

ZAGREB - Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) pokreće kampanju protiv neisplate plaća i neplaćanja poreza i doprinosa, zbog čega trenutno u Hrvatskoj oko 70.000 radnika radi, a ne prima plaće i pripadajuće doprinose, najavljeno je na današnjoj konferenciji za novinare SSSH-a. Ako te radnike pribrojimo osobama evidentiranim na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, ispada da Hrvatska ima oko 400.000 nezaposlenih, istaknuo je predsjednik SSSH-a Mladen Novosel. Neisplata plaća prisutnija je u proizvodnji, posebno u privatnom sektoru, a sindikati udruženi u SSSH trenutno imaju 9.300 članova u 73 tvrtke koje ne plaćaju svoje obveze prema radnicima i državi. SSSH će pokrenuti koordiniranu akciju prema državnim institucijama, poslodavcima i radničkim predstavnicima u tvrtkama koje ne isplaćuju plaće kako bi se taj problem počeo rješavati. SSSH od Vlade traži efikasne mjere za suzbijanje nelikvidnosti, jer mjere iz Programa gospodarskog oporavka ne daju rezultate, te dosljedno poštivanje zakona koji reguliraju tu problematiku. Od poslodavaca očekuju uključivanje u akciju kako bi spriječili nelojalnu konkurenciju, a od radničkih predstavnika da odmah obavijeste sindikat čim poslodavac ne isplati makar jednu plaću ili ne uplati doprinos.

ZAGREB - Nezavisni hrvatski sindikati (NHS) u današnjem su pismu premijerki Jadranki Kosor zatražili hitan sastanak Vlade, poslodavaca i sindikata kako bi se pronašla rješenja za sve veći problem rada bez plaće. Ozbiljno smo zabrinuti situacijom u kojoj je razina nenaplaćenih potraživanja u Hrvatskoj dosegnula gotovo 36 milijardi kuna, a od toga više od 13,5 milijardi otpada na neuplaćene poreze i doprinose, pri čemu više od 70 tisuća radnika radi bez plaće, ističu sindikalci u pismu. Nema nikakvog programa gospodarskog oporavka na koji se poziva Vaša Vlada bez rješavanja tih dvaju pitanja. Nedopustivo je bilo u kojoj zemlji ne plaćati dospjele obveze ili raditi bez plaće, a pogotovo u zemlji koja želi dokazati kako je uređena i spremna za ulazak u EU, ističe se u pismu. NHS predlaže hitno provođenje multilateralne kompenzacije među svim dužnicima u 5-6 ciklusa koja bi bez dodatnih plaćanja tek poravnanjima po računima, zbog složene mreže dugovanja, sigurno riješila barem dio tih dugova. Također predlaže uvođenje obvezne autorizacije isplata plaća, kako bi se zaustavile isplate ako se istovremeno ne uplaćuju porezi i doprinosi.

ZAGREB - Najveći uzrok problema hrvatskog građevinskog sektora su enormno visoke cijene nekretnina u usporedbi sa zemljama u okruženju, troškovima investitora, a napose kupovnom moći hrvatskih građana, pa stoga nije sigurno ni da će projekt jeftinih stambenih kredita koji predlaže Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva polučiti željene učinke, ocijenila je danas Hrvatska udruga sindikata (HUS). Neki mediji najavljuju da će već idućeg tjedna ići u Vladinu proceduru nacrt izmjena Zakona o poticanju prodaje stanova kojim bi se smanjile kamatne stope za građane. Cijene kvadrata stana bile su uzrok neslavnog epiloga posljednjeg Vladinog pokušaja intervencije u građevinski sektor, u kojem su subvencionirane kupnje nekretnina cijene do 1.600 eura po kvadratu, a činjenica da je u novom prijedlogu taj prag podignut na 1.900 eura potvrđuje točnost te teze, ističe HUS u priopćenju. HUS poziva Vladu da se u kreiranju i provedbi mjera intervencije u građevinski sektor primarno vodi interesima građana - kupaca stanova i građavinskih radnika, kao i potrebom uspostave zdravijih tržišnih odnosa koji su u tom sektoru očito zakazali.

ZAGREB - Ministarstvo poljoprivrede izvijestilo je danas da pravo na sufinanciranje otkupa utovljenih svinja imaju četiri otkupljivača kojima će se sufinancirati otkup ukupno 18.500 svinja. Ministarstvo je 21. siječnja objavilo javni natječaj za sufinanciranje otkupa utovljenih svinja, na natječaj su se javila četiri ponuđača i sva četiri u cijelosti ispunjavaju uvjete - PIK Vrbovec koji može otkupiti 10.000 grla, Industrija mesa Ivanec (3.500 grla), Kudelić iz Bedenice (3.000 grla) i Imes iz Samobora (2.000 grla). Sa svakom od tih tvrtki Ministarstvo je sklopilo ugovor, a otkupljivači su preuzeli obvezu da će u roku od 45 dana od dana potpisivanja ugovora otkupiti raspoloživ broj utovljenih svinja mase od 95 do 130 kilograma. Otkupljivači su se obvezali vlasnicima svinja isplatiti minimalnu otkupnu cijenu u iznosu od 9,50 kuna po kilogramu žive mase, a od svakog pojedinog vlasnika mogu otkupiti najviše 250 komada utovljenih svinja. Vlada je odluku o posebnoj interventnoj mjeri u sektoru proizvodnje svinjskog mesa donijela zbog ozbiljnih poremećaja na tržištu utovljenih svinja i sređivanja nepovoljnog stanja u svinjogojskoj proizvodnji koje se očitovalo u smanjenju cijene te opasnosti da bi smanjeni obujam proizvodnje u narednom razdoblju prouzročio još veće poremećaje.

ZAGREB - Jadranski naftovod (Janaf) u prošloj je godini poslovao s neto dobiti od 106,4 milijuna kuna, što je 10,2 posto manja neto dobit nego li 2009. kada je iznosila 118,5 milijuna kuna, podaci su iz nerevidiranog financijskog izvješća koje je Janaf objavio na Zagrebačkoj burzi. Ukupni su prihodi Janafa u 2010. iznosili 469 milijuna kuna, što je za 0,9 posto više nego li godinu prije, dok su ukupni rashodi porasli za 6,9 posto i iznosili su 334,5 milijuna kuna. Iz Janafa navode kako su prošlogodišnji prihodi bili za 11,8 posto viši od plana, dok su rashodi bili za 7,8 posto viši od planiranih. Poslovni prihodi Janafa u prošloj su godini ostvareni u iznosu od 441,7 milijuna kuna, što je za 1,6 posto manje nego u 2009., a na to je utjecao smanjeni obujam transporta nafte. Janaf je prošle godine prevezao 6,4 milijuna tona nafte, što je za 6,7 posto manje nego u godini prije. Krajem prošle godine Janaf je zapošljavao 394 radnika. U Janafu za 2011. planiraju ukupne prihode u iznosu od 437 milijuna kuna i ukupne rashode od 354,7 milijuna kuna te bruto dobit od 82,3 milijuna kuna. U ovoj godini planiraju investicije u ukupnom iznosu od 647,6 milijuna kuna.

ZAGREB - U Hrvatskoj su u prosincu prošle godine u obrtu i djelatnostima slobodnih profesija bile zaposlene 218.932 osobe što je 1,7 posto manje nego u studenom, objavio je Državni zavod za statistiku. U obrtu je krajem prošle godine bilo 195.825 zaposlenih, a u slobodnim profesijama 23.107 osoba. Statistika zaposlenih u obrtu i slobodnim profesijama pokazuje pad broja zaposlenih u prosincu na mjesečnoj razini u 17 područja djelatnosti, a taj se pad kreće od 0,1 posto u stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima do 4,8 posto u građevinarstvu. Porast broja zaposlenih ostvaren je samo u obrazovanju i iznosi 0,5 posto. Najviše je zaposlenih u obrtu i slobodnim profesijama krajem prosinca prošle godine bilo u prerađivačkoj industriji, 35.357 osoba, što je u odnosu na studeni pad broja zaposlenih za 1,6 posto. Po broju zaposlenih slijedi trgovina na veliko i malo; popravak motornih vozila i motocikala sa 33.735 zaposlenih što je 0,97 posto manje nego u studenom. Po županijama, zaposlenost u obrtu i slobodnim profesijama u prosincu je pala u svim županijama, a taj pad kreće se od 0,8 posto u Varaždinskoj županiji do 4,3 posto u Virovitičko-podravskoj županiji.

ZAGREB - Na Zagrebačkoj burzi indeksi danas stagniraju, a najveće dobitke, kao i jučer, ostvaruju manje likvidne dionice izvan sastava Crobexa. Crobex indeks je u 12,00 sati bio na 2.329 bodova, a Crobex10 na 1.278 bodova, te ne bilježe veće promjene u odnosu na jučerašnje zatvaranje. Redovni promet dionicama iznosio je blizu 13 milijuna kuna, što je otprilike 5,5 milijuna manje nego jučer u to doba. Najlikvidnija je dopodneva bila dionica Atlantske plovidbe, s 2,16 milijuna kuna prometa i skokom cijene za 2,74 posto, na 817 kuna. Slijedi dionica HT-a, s prometom od 1,8 milijuna kuna i blagim padom cijene, za 0,18 posto, na 308 kuna. U većem fokusu investitora danas je i dionica Podravke, sa prometom od 1,16 milijuna kuna, a rastom cijene za 4,3 posto, na 339,25 kuna. Među milijunašima su i dionice Belja i Ine. Pritom je dionica Belja poskupila 6,13 posto, dok je Ine oslabila za 0,04 posto. Među likvidnijim izdanjima po skoku cijene za 10 posto izdvaja se dionica Zvijezde, potom dionica Slatinske banke koja je poskupila 9,4 posto, Konzuma za više od 8 posto i Vupika za 6,8 posto.

ZAGREB - Kuna je na današnjoj tečajnici Hrvatske narodne banke (HNB) oslabila prema euru za 0,03 posto u odnosu na jučerašnju tečajnu listu. Srednji tečaj eura na danas utvrđenoj tečajnici HNB-a iznosi 7,415562 kune. Na vrijednosti je prema kuni dobio i švicarski franak, ojačavši 0,31 posto, na 5,648661 kunu po srednjem tečaju, a porasla je i vrijednost američkog dolara, za 0,02 posto, te srednji tečaj dolara iznosi 5,432646 kuna. Istodobno je britanska funta oslabila prema kuni za 0,04 posto i srednji tečaj funte na današnjoj tečajnoj listi HNB-a iznosi 8,734466 kuna.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙