FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

U Kosnici 60-ak beskućnika

ZAGREB, 6. veljače 2011. (Hina) - Novo prenoćište u Kosnici, između Zagreba i Velike Gorice, dopola je popunjeno i ondje trenutačno boravi 60-ak beskućnika s uputnicom Centra za socijalnu skrb, izvijestio je Ludvik Matić, ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa, koje je, u suradnji s gradom Zagrebom, uredilo paviljone sa 40 soba za smještaj 120 beskućnika.

"U Kosnici oni mogu boraviti u trokrevetnim sobama s TV-om. U svakom objektu na raspolaganju im je čajna kuhinja i blagovaonica, a na svakom katu sanitarni čvorovi s 12 umivaonika, četiri zahoda i četiri tuša. U prizemlju su dodatne sanitarije prilagođene osobama s invaliditetom", rekao je Matić i ocijenio da Kosnica ima najbolji standard za smještaj beskućnika u Hrvatskoj. U obnovu zgrada i njihovu prilagodbu za smještaj beskućnika, dodao je, uloženo je 1,5 milijuna kuna.

Istaknuo je kako je beskućnicima u Kosnici, za razliku od drugih prenoćišta, osiguran cjelodnevni boravak s doručkom i večerom. "To nije ništa spektakularno, kruh i namaz, ali beskućnici kod nas nisu gladni i na toplom su", dodao je.

Matić je rekao kako u prenoćištu sada boravi 60 ljudi te da se paviljoni i dalje polako popunjavaju. "Među korisnicima su i Romkinja s više djece, nedavno operirana starija žena, muškarac s invaliditetom i drugi", istaknuo je, dodajući kako je beskućnicima "jako važno da u Kosnici mogu biti cijeli dan, a ne samo prespavati i otići".

Osim ležaja i hrane, u Kosnici se beskućnicima pruža i usluga pranja rublja, a u sortirnici mogu nabaviti solidnu odjeću prikupljenu od sugrađana.

"Naša porta otvorena je 24 sata, a beskućnici mogu zatražiti i savjet socijalnog radnika koji im je također na raspolaganju", dodao je Matić.

Planirano je da u uređene prostorije u Kosnici dođu beskućnici iz prenoćišta Crvenoga križa u Ulici Grgura Ninskog, koje je lani u prosincu zatvoreno zbog preseljenja, te beskućnici iz Prenoćišta d.o.o. u Heinzelovoj ulici, koje, međutim, još radi. Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi navodi da je Centar za socijalnu skrb Zagreb za 54 beskućnika izdao uputnice , koje su temelj za plaćanje troškova smještaja, u Prenoćištu u Heinzelovoj i da će ih ondje i dalje upućivati.

Iz ministarstva su objasnili da Centar za socijalnu skrb Zagreb upućuje beskućnike u Heinzelovu jer je to prenoćište na području Grada Zagreba. "Obveza Grada Zagreba, kao i svih velikih gradova je da skrbe o beskućnicima na svom području", ističu iz ministarstva i napominju da je Kosnica na području Grada Velike Gorice.

Zagrebački Ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom navodi pak kako je u tijeku preseljenje korisnika iz Prenoćišta d.o.o. u Heinzelovoj u skladu s dogovorom jer su preseljenjem na novu lokaciju stvoreni bolji i kvalitetniji uvjeti.

U Zagrebu su još dva mjesta za smještaj beskućnika - Samostan "Misionarke ljubavi" sestre Majke Terezije u Jukićevoj, u kojem se može smjestiti 15 korisnika, a beskućnici mogu potražiti smještaj i u Caritasu Zagrebačke nadbiskupije u Rakitju, gdje ima mjesta za 50 korisnika.

Po procjenama Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, u Zagrebu danas ima oko 400 beskućnika. Kako napominje, mjerodavni je ured proveo istraživanje o broju i osnovnim obilježjima beskućnika u Zagrebu 2002. godine, kada je na području grada evidentirao oko 400 beskućnika. U skladu s brojem onih koji se koriste uslugama prenoćišta na području Zagreba i s obzirom na činjenicu da nije bilo dodatnih zahtjeva za smještaj, broj se tijekom godina nije mijenjao i može se pretpostaviti je da je broj beskućnika ostao isti, navodi taj ured i dodaje kako u međuvremenu nije bilo novih istraživanja.

Ured je pohvalio i suradnju s Hrvatskim crvenim križem te Crvenim križem grada Zagreba, koji je nositelj pružanja usluge smještaja u Kosnici, prenoćištu u kojem su, kako navodi, s obzirom na prijašnji smještaj, uvjeti bolji i kvalitetniji te primjereniji za smještaj beskućnika budući da je opremljeno i prilagođeno njihovim potrebama i nudi im mogućnost cjelodnevne organizacije života.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙