Od 10 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, njih 5 danas očekuje stagnaciju Crobexa, a 5 porast.
Crobex indeks oslabio je jučer 0,02 posto, na 2.305 bodova, dok je Crobex10 ojačao 0,07 posto, na 1.266 bodova, novu najvišu razinu od uvođenja u srpnju 2009. godine.
Redovan promet dionicama iznosio je 43,4 milijuna kuna, što je otprilike 7 milijuna više nego dan prije.
Crobex indeks dosegnuo je u ponedjeljak najvišu razinu u više od dvije godine, pa ne čudi što je jučer stagnirao.
„Očekujem danas volatilnost, kao i zadnjih nekoliko dana. Bilo bi logično za očekivati neku manju korekciju cijena dionica na niže, s obzirom na prilično strm rast već više od mjesec dana. No, ne vjerujem u neki značajniji minus Crobexa jer ga dubina tržišta drži dosta visoko. Uz to, trenutno je sentiment na domaćem tržištu vrlo jak, pa bi bilo kakva pozitivna vijest mogla potaknuti daljnji rast cijena dionica. Stoga danas očekujem stagnaciju ili blagi rast indeksa“, kaže Goran Vorkapić, broker i investicijski savjetnik u Centar banci.
Najveći je promet, što je u posljednje vrijeme uobičajeno, jučer ostvaren dionicama Ine i HT-a.
Pritom je dionica HT-a oslabila blagih 0,03 posto, dok je cijena Ine porasla 1,4 posto, dosegnuvši novu rekordnu razinu od 3.550 kuna.
Posljednjih su dana u fokusu ulagača i AD Plastik te Luka Rijeka.
Dionica AD Plastika poskupila je jučer daljnjih 1,8 posto, na 143 kune. Od ponedjeljka, kada je najavljeno da će se na javnoj dražbi na prodaju ponuditi više od 25 posto dionica te tvrtke, tom se dionicom ostvaruju milijunski prometi, a cijena joj je u dva dana porasla više od 4 posto.
No, jučer je zaustavljen rast cijene Luke Rijeka, koja je bila u usponu od kraja prošloga tjedna, kada je najavljeno da bi u prvom kvartalu trebao biti potpisan ugovor sa strateškim partnerom.
Nakon što je u četiri dana skočila više od 32 posto, jučer je cijena dionice Luke Rijeka oslabila 0,8 posto, na 237 kuna.
Sa svjetskih tržišta, pak, stižu nejasni signali. Na Wall Streetu su u utorak vodeći indeksi ostali gotovo nepromijenjeni jer su u zadnjim trenucima trgovanja izbrisani početni gubici, izazvani nedovoljno dobrim poslovnim rezultatima nekoliko kompanija.
Na većini azijskih burzi cijene su dionica jutros porasle, no trgovalo se vrlo oprezno.
„Svjetske su burze prenapregnute, u području prekupljenosti, pa indeksi sve slabije rastu. U fokusu je sada sezona objave kvartalnih poslovnih rezultata američkih kompanija, a analitičari se slažu da bi korekcija cijena na niže, nakon snažnog rasta posljednjih mjeseci, bila zdrava za tržište. No, ne očekuje se veća korekcija, možda do 5 posto, što bi 'ohladilo' tržišta i pripremilo za nastavak rasta“, zaključuje Goran Vorkapić.