Zrniću Marinoviću jednomjesečni istražni zatvor odredio je zagrebački sudac istrage zbog opasnosti da bi mogao utjecati na svjedoke, a odbijen je prijedlog USKOK-a da mu se zatvor odredi i zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela, doznaje Hina od njegovog branitelja, zadarskog odvjetnika Andreja Korljana, koji je najavio žalbu na sudsku odluku.
Zadarski poduzetnik, poznat kao "dalmatinski kralj otpada", uhićen je u Zadru i prevezen u Zagreb gdje je jutros u sjedištu USKOK-a počelo njegovo ispitivanje. Na zagrebački Županijski sud doveden je oko 15 sati.
Njegova tvrtka, koja ima podružnice u Zagrebu, Hvaru i Vranjicu javnosti je postala poznata po sanaciji bazena lužine tvornice glinice u Obrovcu vrijednoj 80 milijuna kuna, zatim čišćenju u šibenskim tvornicama lakih metala, elektroda i ferolegura (TLM i TEF) te sanaciji azbestnog otpada u Vranjicu. Te poslove Zrnić Marinović sklapao je s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, zbog čega su nekadašnjeg direktora Mladinea ekološke udruge prozivale za namještanje poslova zadarskom poduzetniku.
Od uhićenja Mladinea u slučaju Fimi media, u kojoj je s bivšim premijerom Ivom Sanaderom, Mladenom Barišićem i ostalima osumnjičen za izvlačenje državnog novca preko marketinške agencije, USKOK istražuje i poslovanje Fonda.
Po pisanju medija, Fond je pod ravnanjem Mladinea Zrnićevu tvrtku angažirao na poslovima vrijednim više od 300 milijuna kuna, a 2006. je tvrtka "Odlagalište sirovina" imala prihode od 20-ak milijuna kuna. Mladineo se u istražnom zatvoru u Remetincu nalazi od studenoga prošle godine, a sudac istrage jučer mu je produljio zatvor na još mjesec dana zbog sumnje da bi na slobodi mogao utjecati na preostalih šest svjedoka koje USKOK još mora ispitati.
Mladinea se tereti da je s tvrtkom Fimi media Nevenke Jurak zaključivao ugovore kojima se izvlačio novac iz Fonda, pri čemu je Fond navodno oštećen za više od pet milijuna kuna.
Prije Mladineova uhićenja za izvlačenje novca iz javnih poduzeća i ministarstava USKOK je osumnjičio 15-ak osoba, među kojima je i bivši hrvatski premijer Ivo Sanader, sada pritvoren u Austriji. Nakon nekoliko proširenja istrage šteta je procijenjena na više od 80 milijuna kuna.