Državni revizor Igor Šoltes, unuk slovenskog čelnika iz vremena Jugoslavije Edvarda Kardelja, u srijedu je na konferenciji za novinare rekao da Pahoru predlaže postupak razrješenja Križaniča, prenijeli su slovenski mediji.
Državni revizor zakonom je ovlašten predložiti smjenu ministra ako otkrije nepravilnosti. Šoltes tvrdi da je Križanič zanemarivao preporuke revizije da ispravi propise o državnom knjigovodstvu u nekim "netransparentnim" državnim transakcijama s državnim ustanovama, poduzećima, fondovima i bankama.
Riječ je u prvom redu o nekim poslovima u privatizaciji državnog vlasništva, u kojima je oštećena država. Kao primjer, Šoltes je naveo slučaj besplatna prijenosa državnih dionica jedinoga slovenskog brodara Splošne plovbe, koji je poslije prodan njemačkoj tvrtki, a da se prihod od prodaje nije vratio u državni proračun.
Slučaj se dogodio u vrijeme prijašnje vlade, ali je Križanič navodno ignorirao preporuke revizije da se isprave propisi koji omogućuju takve nepravilnosti.
Liberalni demokrati (LDS) i stranka Zares, dvije od četiriju stranaka u vladajućoj koaliciji, odmah su priopćile da podupiru prijedlog revizora i da ne vjeruju kako iza njega stoje "politički motivi".
Iz ureda predsjednika vlade Boruta Pahora priopćeno je samo da on od Križaniča u roku od sedam dana očekuje odgovor na zaključke revizije. U samoj Pahorovoj stranci Socijalnih demokrata (SD), koje je Križanič dugogodsišnji član, po tvrdnjama medija postoje podjele o tome treba li Križanič ostati u vladi ili otići.
Predsjednik koalicijske stranke umirovljenika (DESUS) Karl Erjavec ocijenio je pak preporuku revizora "politički motiviranom".
Erjavec je prije godinu dana smijenjen s mjesta ministra okoliša i to upravo na prijedlog državne revizije.
Prijedlog revizije Pahoru da se sada smijeni i ministar financija potvrđuje da je riječ o politički motiviranim postupcima, rekao je Erjavec, dodavši da se u medijima u zadnje vrijeme upravo Šoltesovo ime spominjalo u kontekstu mogućih kandidata za sastavljanje "tehničke vlade" ako bi javna potpora sadašnjoj vladi i dalje padala.
Slična je bila i reakcija Radovana Žerjava, predsjendika oporbene Slovenske pučke stranke (SLS) koja je nedavno neočekivano poduprla Pahorovu mirovinsku reformu.
Žerjav je rekao da najave o Križaničevoj smjeni svjedoče kako je možda u tijeku "tiha rekonstrukcija" sadašnje koalicijske vlade za koju "premijer ne zna".
Državna revizija Pahoru je dala 15-dnevni rok u kojemu po zakonu mora odgovoriti hoće li parlamentu predložiti opoziv ministra financija.