FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

HAZU: komemoracija akademiku Jerku Beziću

ZAGREB, 12. siječnja 2011. (Hina) - U povodu prve godišnjice smrti etnomuzikologa, akademika Jerka Bezića, Razred za glazbene umjetnosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) priredio je danas komemoraciju njemu u čast.

Jerko Bezić bio je na čelu Akademijina Odsjeka za muzikologiju, a posebice se istaknuo u proučavanju glagoljaštva i glagoljaškoga crkvenog pjevanja u Dalmaciji.

Akademkinja Koraljka Kos istaknula je da je Jerko Bezić (1929.-2010.) kao etnomuzikolog "dao veliki doprinos" tradicijskoj glazbi u sklopu djelovanja u Akademiji, čiji je redoviti član postao 1991. Proveo je mnoga terenska istraživanja, koja je objavio u knjigama i znanstvenim i stručnim časopisima, podsjetila je, dodajući kako je surađivao i na velikom projektu, ediciji Europa-Hrvatska, te organizirao svjetski skup o Franji Ksaveru Kuhaču.

Muzikologinja Grozdana Marošević podsjetila je da je Bezić vrlo rano pokazao interes za tradicijsku glazbu te da je diplomirao na Glazbenoj akademiji u Ljubljani s temom "Razvoj i oblici glagoljaškog pjevanja u sjevernoj Dalmaciji".

Pošto je diplomirao, počeo je raditi u Akademijinu Institutu za društvene znanosti u Zadru. Nakon dolaska u Zagreb 1964., radeći više od 30-ak godina u Institutu za etnologiju i folkloristiku, Bezić je razvijao hrvatsku etnomuzikologiju, a sredinom 60-ih postao je i predavač na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, gdje je odgojio nekoliko generacija muzikologa.

Grozdana Marošević rekla je kako su Bezićeva etnomuzikološka istraživanja tekla u sklopu više projekata tog instituta u suradnji s folkloristima i etnolozima, a bila su usmjerena prema regijama. Tako je istraživao u Sinjskoj krajini, na Hvaru, Braču i Zlarinu, a zatim u okolici Stubice i Požeškoj kotlini te među Hrvatima u Slovačoj i Gradišću.

U mnogobrojnim znanstvenim radovima akademik Bezić obradio je mnoge etnomuzikološke teme - glazbenu strukturu, život glazbe, folklorna glazbala, nositelje glazbene tradicije, pučko crkveno (glagoljaško) i svjetovno pjevanje.

Surađivao je s Međunarodim savjetom za folklornu (danas tradicijsku) glazbu te s Međunarodnom smotrom folklora. Objavio je više nosača zvuka te pridonio očuvanju i populariziranju hrvatske folklornoglazbene baštine, a dobio je mnoge nagrade i priznanja.

(Hina) xta ymc

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙