FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Bašir za uniju sjevernog i južnog Sudana

KARTUM, 8. siječnja 2011. (Hina/Reuters) - Sudanski predsjednik Omar Hasan al-Bašir rekao je da bi sjeverni i južni Sudan mogli sklopiti savez poput Europske unije ako stanovnici južnog dijela zemlje na nedjeljnom referendumu podrže neovisnost tog dijela Sudana.

Al-Bašir je također u razgovoru za televizijsku postaju Al-Jazeeru u petak rekao da će stanovnici južnog Sudana imati pravo na rad, stanovanje, slobodu kretanja i vlasništvo na sjeveru, ali neće biti moguće dvostruko državljanstvo.

"Ne govorimo samo o zajedničkoj obrani. Razgovara se o uspostavi unije između dva partnera kako bi se pronašao zajednički interes u sigurnosti, gospodarstvu i razvoju, poput Europske unije", rekao je Al-Bašir.

Stanovnici južnog Sudana u nedjelju održavaju referendum o odvajanju od sjevera zemlje i stjecanju neovisnosti što će, kako očekuju analitičari, podijeliti tu najveću afričku zemlju na arapsko-muslimanski i afrokršćanski dio.

Na popisu birača za referendum je oko 3,9 milijuna Sudanaca, uglavnom iz južnog Sudana, ali i pripadnici manjina sa sjevera zemlje i dijaspora.

Al-Bašir je ranije rekao da će "osobno biti vrlo žalostan ako se Sudan podijeli", ali da će poštivati odluku birača.

Da bi rezultat bio valjan, mora glasovati najmanje 60 posto upisanih birača. Područje južnog Sudana razoreno je građanskim ratom koji je trajao tri desetljeća.

Po mirovnom dogovoru iz 2005. jugom uz veliki stupanj autonomije vlada bivša pobunjenička skupina SPLM koja prima milijarde dolara od donatora, a također ubire prihode od nafte.

Iako se čak 70 posto nafte nalazi u južnom Sudanu, taj dio zemlje je do sada primio jednak dio prihoda od nafte kao sjever. Stručnjaci, međutim, upozoravaju da se sva naftna infrastruktura nalazi na sjeveru pa će budući prihod od nafte ovisiti o dobrim bilateralnim odnosima dviju strana.

Reuters podsjeća da je međunarodna zajednica uložila silan novac u razvoj juga te da će sve učiniti kako nova zemlja ne bi postala još jedna propala država, poput Somalije. Za uzvrat će htjeti otvorenu, pluralističku i transparentnu vladu, no sveopća korupcija nije znak koji ohrabruje. Jug je, po podacima UN-a, uz pomoć donatora od 2005. uspostavio 29 ministarstava, izgradio 6000 kilometara makadamskih cesta, za četiri puta povećao polaznost u škole i ukrotio epidemije polija i ospica.

No UN upozorava da je privatno poduzetništvo skromno, djelomice zbog nedostatka infrastrukture - jug raspolaže s tek 60 kilometara asfaltiranih cesta - a zbog nesigurnosti i korupcije investitori zaziru od ulaganja.

Mirovne snage UN-a pomažu u uspostavi južnosudanske vojske i policije, ali upozoravaju da su stare plemenske razmirice još vrlo žive te da bi gubitak zajedničkoga sjevernog neprijatelja mogao potpiriti međusobne sukobe.

Sudan ima 42 milijuna ljudi, od kojih osam do 10 milijuna živi u južnom Sudanu. Dvama područjima je od 1920. do 1947. vladala britanska kolonijalna sila koja je ograničila kretanje stanovništva juga i sjevera i poticala "anglikanizaciju" juga kao protutežu sjeveru.

Sudan ima površinu od 2,6 milijuna četvornih kilometara, od toga gotovo 600.000 četvornih kilometara ili 24 posto ima južni Sudan.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙