"Javni dug je nastao zbog institucija koje su izazvale krizu, a vlada strukturnim reformama forsira štednju na mirovinama, zdravstvu i još koječemu. Mi kažemo da je potrebna reforma financijskog sektora u koji je država investirala milijarde eura kako bi ga spasila u vrijeme krize. Zašto taj sektor sada to ne bi vratio", izjavio je u razgovoru za ljubljansko "Delo" od četvrtka sindikalni čelnik Dušan Semolič.
On je predsjednik najjače slovenske sindikalne centrale, a zajedno s još šest drugih čelnika pokrenuo je inicijativu za održavanje referenduma na kojemu od građana zahtijevaju poništenje mirovinske reforme po kojoj bi za odlazak u redovnu mirovinu trebalo raditi tri godine više nego do sada.
"Ako zaustavimo mirovinsku reformu, onda se nadamo da ćemo zaustaviti i druge strukturne reforme koje su nepravedne i neprijateljski orijentirane prema radnicima", rekao je Semolič.
"Umjesto strukturnih reformi potrebno je uvesti porez na financijske transakcije, takozvani Robin Hood porez na profite koji se ne reinvestiraju u proizvodnju, pa i porez na dividende. Zašto bi samo radnici trebali snositi teret krize", rekao je Semolič, dodavši da su sve slovenske sindikalne središnjice jedinstvene u tom stavu i da neće popustiti pod pritiscima vlade da ih omekšaju.