FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Prekinuti pregovori s Gbagbom nastavljaju se 3. siječnja

ZAGREB, 29. prosinca 2010. (Hina) - Predsjednici Benina, Zelenortskih Otoka i Sijera Leonea prekinuli su pregovore s predsjednikom Obale Bjelokosti Laurentom Gbagbom o njegovu odlasku s vlasti, ali će se vratiti u Abidjan 3. siječnja, kad bi trebali dobiti njegov odgovor na zahtjev afričke regionalne organizacije ECOWAS-a da odstupi s položaja ako se ne želi suočiti s mogućom vojnom akcijom, objavile su u srijedu svjetske agencije,

Izaslanstvo, u kojem su bili beninski predsjednik Boni Yayi, sijeraleonski Ernest Koroma i zelenortski Pedro Pires, u utorak je, navodno, Gbagbou najprije dalo 24 sata da odgovori na ultimatum da prepusti vlast Alassaneu Ouattari - kojem gotovo cijeli svijet priznaje izbornu pobjedu - ili se suoči s mogućnošću "zakonite uporabe sile" protiv njegovih snaga, ali je on zatražio tjedan dana za donošenje odluke, što mu je i odobreno.

Trojac se potom uputio u Abuju, gdje je o tijeku pregovora izvijestio nigerijskog predsjednika Goodlucka Jonathana, koji trenutačno predsjeda Gospodarskom zajednicom zemalja zapadne Afrike (ECOWAS).

"Oni se vraćaju (u Abidjan) 3. siječnja, a ishod toga drugog posjeta odredit će naše iduće akcije", rekao je nakon sastanka s trojicom izaslanika Jonathan.

Međunarodna zajednica i afričke zemlje pojačavaju pritisak na Gbagboa da prepusti vlast protukandidatu na izborima 28. studenoga Ouattari kojeg je izborno povjerenstvo Obale Bjelokosti proglasilo pobjednikom predsjedničkih izbora s 8 posto osvojenih glasova više od Gbagboa, ali je potom, zbog navodnih nepravilnosti, tu odluku poništio vrhovni sud, kojem je na čelu saveznik sadašnjeg predsjednika.

Uslijedili su masovni prosvjedi u kojima je dosad poginulo više od 170 ljudi, a jača bojazan od moguće obnove sukoba snaga odanih Gbagbou i pobunjenika na sjeveru zemlje koji sad podupiru Ouattaru te pretvaranja toga sukoba u građanski rat koji je tom zemljom, najvećim svjetskim proizvođačem kakaovca, bijesnio 2002. i 2003.

U pokušaju da oslabe Gbagbov stisak nad vlašću, Europska unija i SAD nametnule su sankcije njemu i njegovim najbližim suradnicima, a Svjetska banka i Središnja zapadnoafrička regionalna banka prekinule su mu dotok novca. U Parizu i Bruxellesu Ouattarini pristaše organizirali su manje prosvjde na kojima su zatražili da Gbagbo odmah odstupi.

Zemlje Europske unije istodobno su, kako je u srijedu objavila Francuska, odlučile priznati samo "veleposlanike koje je imenovao Alassane Ouattara", a ne i one koje je imenovao njegov suparnik.

EU i zemlje članice "prošli su tjedan prihvatile zajedničku odluku da će priznati samo veleposlanike koje je imenovao predsjednik Ouattara", rekao je glasnogovornik francuskog ministarstva vanjskih poslova Bernard Valero. U prošlotjednoj zajedničkoj izjavi 27 zemalja članica EU-a istaknuto je, bez suvišnih pojedinosti, kako je "EU odlučila poduzeti mjere potpore demokratski izabranim vlastima".

Francuska je u očekivanju novog veleposlanika koji će zamijeniti Pierrea Kiprea, diplomata bliska Gbagbou, a Belgija je kao novu veleposlanicu Obale Bjelokosti potvrdila dotadašnju otpravnicu poslova, koju je također imenovao Ouattara.

Vlada dosadašnjeg predsjednika najavila je mogućnost istovjetne reakcije, odnosno protjerivanja veleposlanika svih zemalja koje ne žele priznati veleposlanike koje je poslao Gbagbo.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙