FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Bjelorusija bira predsjednika, Lukašenkova pobjeda gotovo sigurna

MINSK, 17. prosinca 2010. (Hina/AFP) - Bjelorusija u nedjelju bira predsjednika države na izborima čiji su rezultati unaprijed poznati jer je gotovo sigurno da će ponovno pobijediti autoritarni čelnik Aleksander Lukašenko, koji već 16 godina vlada tom zemljom u stilu "cara", navodi oporba.

Lukašenko se u toj bivšoj sovjetskoj republici od 10 milijuna stanovnika natječe za četvrti predsjednički mandat s devet protukandidata.

Očekuje se, po zadnjim anketama, da će osvojiti 75 posto glasova u prvome krugu, no njegovi protukandidati tvrde kako bi bio pobijeđen kada bi izbori bili demokratski.

Oporba strahuje od nepravilnosti i već je pozvala prosvjednike da se okupe u središtu Minska u nedjelju navečer, pošto se zatvore birališta.

Bjelorusko državno odvjetništvo takav je poziv odmah ocijenilo protuzakonitim.

Oporba optužuje vlasti da će lažirati izborne rezultate. Samo je 0,25 posto oporbenih predstavnika u tijelima za nadzor izbornih povjerenstava, što je beznačajno, upozorio je Aleksandar Milinkevič, vođa glavnog oporbenog pokreta "Za slobodu" koji se zbog nepravilnosti i odbio natjecati.

Bjeloruska nevolja je i posve razjedinjena oporba koja se nije uspjela dogovoriti o zajedničkom predsjedničkom kandidatu.

Lukašenko je prvi put bio izabran 1994., na prvim predsjedničkim izborima neovisne Bjelorusije i jedinima koje je Zapad ocijenio demokratskima. Idući izlasci na birališta 2001. te 2006. godine bili su obilježeni nepravilnostima i represijom oporbe.

Lukašenko je, tvrdi oporba, uspostavio takav izborni sustav koji njegovim protivnicima ne daje nikakve izglede za pobjedu.

"Željeli smo imati predsjednika, no dobili smo cara koji odbija predati vlast, koji se brine samo za svoje sinove (trojicu) i kako napuniti džepove svojih dužnosnika", rekao je jedan od oporbenih kandidata Vitalij Rimaševskij.

Lukašenko misli da je s godinama nakupio dovoljno iskustva da bude istinski predsjednik te je prosvjednicima poručio: "Prijatelji moji, bilo da izađete na ulice ili se okupljate drugdje, nećemo vam dopustiti da razbijete jedinstvo zemlje."

Ipak je izborna kampanja bila liberalnija od one 2006. godine, obilježene represijom. Kandidati su ove godine uživali slobodu okupljanja i rasprave na televiziji i javnom radiju.

Zbog tih poboljšanja, koja je poduprla Europska organizacija za sigurnost i suradnju (OESS), Lukašenko se nada da će Zapad, a napose Europska unija, priznati legitimnost izbora.

U nedavnom intervjuu za francuski dnevnik "Le Figaro" Lukašenko je izjavio kako čini sve da uspostavi normalne odnose sa susjedima, ali je kritizirao Europsku uniju jer njegovoj zemlji nije ukinula sankcije.

Iako je Rusija njegova tradicionalna saveznica i dobavljač nafte, Lukašenko ju je optužio da financira bjelorusku oporbu.

Svjetska gospodarska kriza nije zaobišla Bjelorusiju, koja je morala posuditi znatne svote iz inozemstva kako bi smanjila deficit koji bi ove godine, po predviđanjima Međunarodnoga monetarnog fonda, mogao iznositi 14 posto BDP-a.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙