FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zatvorenom kineskom disidentu dodijeljena Nobelova nagrada za mir

ZAGREB/OSLO, 10. prosinca 2010. (Hina) - Nobelova nagrada za mir simbolično je u petak dodijeljena kineskome disidentu koji činu nije nazočio jer izdržava zatvorsku kaznu jer zagovara demokratsku preobrazbu Kine, a vlasti njegove domovine nisu mu dopustile odlazak na svečanost koju su nazvale političkom farsom, no Liu Xiaobo iz svoje ćelije priznanje je posvetio "izgubljenim dušama" ugušenog Pekinškog proljeća 1989.

Prazan stolac na svečanosti u Oslu simbolizirao je ovogodišnjeg laureata najuglednije nagrade za mir koja mu je dodijeljena "za dugu i nenasilnu borbu za temeljna ljudska prava u Kini", obrazložio je Thorbjorn Jagland, predsjednik Nobelova odbora.

"Izrazio je žaljenje" jer Liu, izoliran u "zatvoru na sjeveroistoku Kine", nije nazočan na svečanosti kao ni njegova supruga niti itko od rodbine i zatim pozvao Kinu da oslobodi disidenta.

"Liu nije učinio ništa loše. On mora biti oslobođen", rekao je Jagland, a nazočni su ustali i ovacijama pozdravili poziv.

"U određenoj mjeri možemo reći da Kina s 1,3 milijarde ljudi nosi sudbinu čovječanstva na svojim plećima" i zato "pokaže li da je sposobna razviti tržišno gospodarstvo uz puno poštivanje ljudskih prava, to će imati golem povoljan učinak na svijet", rekao je Jagland, javlja Reuters.

U protivnom opasne socijalne i gospodarske krize prijete toj zemlji s "negativnim posljedicama za sve nas", rekao je te položio medalju i diplomu na prazan stolac ispod divovske fotografije nasmiješena dobitnika.

Umjesto govora koji tradicionalno održava dobitnik, norveška glumica Liv Ullmann pročitala je Liuov tekst koji su njegovi suradnici objavili kada je prije godinu dana bio osuđen na zatvor.

"Nemam neprijatelja i nema u meni mržnje" i "ni jedan policajac koji me pratio, uhitio i ispitivao, ni jedan od tužitelja koji su me optužili i ni jedan od sudaca koji su mi sudili nisu moji neprijatelji", napisao je 54-godišnji Liu.

U tekstu izražava uvjerenje da će se Kina promijeniti jer "nema te snage koja može zaustaviti ljudsku težnju za slobodom pa će i Kina u konačnici postati zemljom vladavine zakona i ljudskih prava".

Liu je ovu nagradu posvetio dušama koje nisu našle počinka, usmrćene u gušenju prodemokratskog pokreta Pekinško proljeće 1989., i "za nas je zadovoljstvo ispuniti mu tu želju", rekao je Jagland.

Agencije prenose da je od 65 pozvanih zemalja najmanje 19 odbilo nazočiti svečanosti u Oslu u petak, među kojima Afganistan, Alžir, Egipat, Iran, Irak, Kazahstan, Kolumbija, Kuba, Maroko, Pakistan, Rusija, Saudijska Arabija, Venezuela, Iran, Irak.

Oko 45 zemalja sudjelovalo je na svečanosti, među njima i zemlje Europske unije, a njezina visoka predstavnica za vanjsku politiku Catherine Ashton zatražila je trenutačno Liuovo oslobađanje, piše AFP.

Liu je osuđen na zatvorsku kaznu jer je potpisao Povelju '08 kojom više od 10.000 potpisnika traži "slobodnu, demokratsku i ustavnu državu i poziva na oslobađanje svih političkih zatvorenika. Originalna 303 potpisnika uspostavljaju svoje ideale za preobrazbu Kine u slobodnu demokraciju. Dokument je skrojen po uzoru na Povelju '77 koju su izradili disidenti tadašnje Čehoslovačke, piše agencija dpa.

U samoj Kini policija je pojačala ophodnje na strateškim mjestima u gradu, a internetske stranice zapadnih portala, kao što su CNN i BBC, bile su blokirane. Disidenti su bili pojačano nadzirani u svojim domovima.

U Oslu je protiv odluke Nobelova odbora prosvjedovalo pedesetak Kineza koji tvrde da Zapad želi Kinu preobraziti po uzoru na Sjedinjene Američke Države.

Amnesty International optužio je kineske vlasti da su izvršile pritisak na Kineze koji žive u Oslu da sudjeluju u toj manifestaciji.

Agencija Reuters donosi i reportažu iz Pekinga nastalu anketiranjem građana na ulici koja je pokazala da je Liu u prijestolnci nepoznat.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙