Dow Jones indeks ojačao je 0,12 posto, na 11.372 boda, dok je S&P 500 porastao 0,37 posto, na 1.228 bodova, a Nasdaq indeks 0,41 posto, na 2.609 bodova.
Sporazum o poreznim olakšicama između predsjednika SAD-a Baracka Obame i republikanaca, postignut početkom tjedna, zasigurno će potaknuti rast američkog bruto domaćeg proizvoda u idućoj godini.
Međutim, kako će porezne olakšice ojačati potrošnju Amerikanaca, očekuje se i rast inflacije. Isto tako, porast će proračunski deficit.
Zbog toga su i jučer nastavile padati cijene državnih obveznica, pri čemu su znatno porasli prinosi. Prinos na 10-godišnje trezorske obveznice skočio je s 3,13 na 3,33 posto, najvišu razinu od lipnja.
Zbog toga se jučer na Wall Streetu trgovalo oprezno, pri čemu su cijene dionica porasle u samo četiri od 10 sektora S&P indeksa.
Najviše je ojačao bankarski sektor. KBW indeks tog sektora porastao je 2,9 posto jer bi rast prinosa na obveznice i kamata trebao pozitivno djelovati na profitabilnost financijskih institucija.
Zahvaljujući solidnim procjenama budućeg poslovanja Texas Instrumentsa i Novellus Systemsa, porasle su i cijene dionica u sektoru proizvođača poluvodiča. Dionica TI-a poskupila je 1, a Novellusa 2 posto.
S druge strane, među najvećim gubitnicima bio je McDonalds. Cijena dionice tog lanca restorana brze hrane pala je 2 posto, nakon što je objavio slabije nego što se očekivalo rezultate prodaje u svijetu u studenome.
I na europskim se burzama jučer trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,24 posto, na 5.794 boda, a frankfurtski DAX 0,37 posto, na 6.975 bodova. Pariški CAC ojačao je, pak, 0,56 posto, na 3.831 bod.