FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Henryju Leeju počasni doktorat Sveučilišta u Splitu

SPLIT, 7. prosinca 2010. (Hina) - Na večerašnjoj svečanosti Dana Sveučilišta u Splitu i 36. obljetnice te visokoškolske ustanove dodijeljen je naslov počasnog sveučilišnog doktora dr. Henryju Leeju (1938.), profesoru emeritusu na američkom sveučilištu u New Havenu za njegov „izvanredan doprinos razvoju forenzičke misli i prakse u Hrvatskoj“.

Zahvalivši na priznanju, prof. Lee je podsjetio da je za dolazaka u Hrvatsku pomagao u identifikaciji žrtava Domovinskog rata. Ustvrdio je kako je nužno povezati forenzičku struku jer se „u globaliziranu svijetu globalizira i kriminal“.

„U svijetu je 85 posto kriminala povezano te je bitan razvoj i povezivanje forenzičke struke kao što to čine sveučilišta u New Hawenu i Splitu“, kazao je Lee.

Predavši naslov počasnog doktora, rektor splitskog sveučilišta Ivan Pavić je rekao da se Lee „znanstveno dokazao u SAD-u, najrazvijenijoj zemlji na svijetu, a rođen je u Kini, najnapučenijoj i najperspektivnijoj zemlji na svijetu“.

U obrazloženju odluke o dodjeli naslova počasnog doktorata, koja je pročitana na večerašnjoj svečanosti, ističe se da je Lee „najpoznatiji i najpriznatiji svjetski forenzičar“.

Lee je, kako stoji u obrazloženju, sudjelovao na terenskoj identifikaciji žrtava Domovinskog rata na desetak mjesta u Hrvatskoj. Pomogao je utemeljenju Laboratorija za sudsku i kliničku genetiku pri Katedri za patologiju i forenziku splitskoga Medicinskog fakulteta na kojoj je identificirano 1200 žrtava Domovinskog rata te pridonio porastu međunarodnog ugleda grada Splita.

Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić odlikovao je Leeja 2005. za doprinos razvoju forenzike u Hrvatskoj Redom Danice hrvatske s likom Katarine Zrinski.

Večeras je rečeno da je taj svjetski forenzičar u 40-godišnjoj karijeri radio na više od 6000 slučajeva, uključivo najpoznatije kriminalističke slučajeve u prošlom i ovome stoljeću: slučaj O.J. Simpsona, samoubojstvo Vincea Fostera, rekonstrukciju ubojstva američkog predsjednika Johna Kennedyja i dr.

Na večerašnjoj svečanosti uručena je posebna sveučilišna plaketa Anni Mariji Giammarco, profesorici stranih jezika i književnosti na Sveučilištu u Pescari za uspješnu suradnju s Filozofskim fakultetom u Splitu. Plakete su uručene i trojim profesorima splitskog sveučilišta: dr. Josipu Kasumu (Pomorski fakultet), dr. Igoru Rudanu (Medicinski fakultet) i prof. Ivani Šverko (Građevinsko-arhitektonski fakultet). Također su uručene i povelje: Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB), Kemijsko-tehnološkom fakultetu i Studenstkom centru u Splitu.

Rektor Ivan Pavić je, podsjetivši kako je u 36-godišnjoj povijesti sveučilišta diplomiralo više od 40.000 studenata te da ih sada studira blizu 25.000. Dodao je kako je akademska 2010./11. „najintenzivnija razvojna faza“ sveučilišta u njegovoj povijesti.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙