Južnokorejska kompanija Korea Electric Power Corporation (KEPCO) bila je jedan od dva kandidata za status „strateškog investitora“ i vlada ju je navodno smatrala poželjnim partnerom.
U petak je zamjenik ministra energetike Romas Svedas kazao novinarima da se KEPCO povukao iz natječaja, prouzročivši kaos u pripremama za realizaciju projekta vrijednog pet milijardi eura.
Premijer Andrius Kubilius pisao je južnokorejskom kolegi da pokuša uvjeriti KEPCO da ostane u utrci, ali bez uspjeha, rekao je Svedas.
Drugoplasirana kompanija nije imenovana, ali se naširoko pisalo da je riječ o francuskom Electricité de France. Međutim, ta kompanija nije ispunila sve uvjete natječaja pa je natječaj zaključen, potvrdio je Svedas.
Odgovarajući na pitanja novinara, Svedas je odbio komentirati navode da se KEPCO iznenadna povukao zbog pritiska ruske vlade.
"To ipak ne znači da Litva neće imati nuklearnu energiju“, rekao je Svedas, dodavši da će razgovori sada početi na bilateralnoj osnovi s drugim potencijalnim partnerima.
Pokušaji da se izgradi zamjena za nuklearnu elektranu u Ignalini u sjevernoj Litvi koja je stavljena van pogona godinama su zakočeni kašnjenjima i neodlučnošću.
Ukoliko bude izgrađena, nova elektrana će energijom opskrbljivati cijelu regiju, a u projektu će sudjelovati i vlade u Estoniji, Latviji i Poljskoj. Nova elektrana smanjila bi ovisnost baltičke regije o ruskoj opskrbi energijom.
Pritom su odnosi između Poljske i Litve trenutno hladni a Estonija traži moguće lokacije za vlastitu nuklearku, s obzirom na pojačanu frustraciju zbog očite nesposobnosti Litve da realizira projekt.
U međuvremenu je Rusija objavila da planira izgraditi vlastitu nuklearnu elektranu u enklavi Kalinjingrad, između Poljske i Litve, dok Bjelorusija također ima prijedlog za još jednu nuklearnu elektranu blizu litvanske granice.