Administracija još nije osigurala potrebnu dvotrećinsku većinu od 67 glasova za ratifikaciju u Senatu, gdje demokrati imaju 58 a republikanci 42 mjesta. U novom sazivu Senata, iduće godine, demokratska većina će pasti na 52 mjesta, pa će biti još teže osigurati glasove za ratifikaciju.
"Pozivamo Senat da ratificira Novi START sporazum koji su potpisali predsjednik Obama i ruski predsjednik Dmitrij Medvedev. To je umjeren i prikladan nastavak sporazuma START I...koji ograničava broj nuklearnog oružja na svakoj strani i omogućava SAD-u da zadrši snažno nuklerano odvraćanje", istakli su Henry Kissinger, George Shultz, James Baker, Lawrence Eagleburger i Colin Powell u članku.
Podsjećajući da su raniji sporazumi START I i START II, učinili svijet sigurnijim, jer su smanjili rizik od nuklearne katastrofe i pojačali stabilnost odnosa SAD-a i bivšeg SSSR-a, petorica bivših državnih tajnika pozivali su republikanske senatore da se usredotoče na nacionalnu sigurnost i "ratificiraju Novi START jer je to u nacionalnom interesu".
Novi sporazum smanjuje broj nuklearnih bojevih glava na svakoj strani na 1550 komada, a bivši tajnici u članku ističu kako se "sedmorica bivših zapovjednika nuklearnih snaga slažu da je to dovoljno za sve američke misije". Također dodaju ocjenu sadašnjeg Združenog stožera i čelnika Agencije za raketnu obranu, da je "Novi START bitan za nacionalnu obranu SAD-a".
Pozivajući ih na ratifikaciju, Kissinger, Shultz, Baker, Eagleburger i Powell, poručuju senatorima da imaju dovoljno mogućnosti za stranačku borbu oko domaćih pitanja vezanih uz budućnost gospodarstva, te "predviđaju značajne sukobe demokrata i republikanaca oko prijetnje nezaposlenosti i bombe rastućeg saveznog duga".
Obama se u srijedu u Bijeloj kući privatno sastao s Powellom, nakon čega su obojica ukazali na važnost ratifikacije tog strateškog sporazuma s Rusijom.
"Svijet bez obvezujućih sporazuma o kontroli naoružanja između SAD-a i Rusije je opasniji svijet", rekao je Obama, dodajući da se odnosi i povjerenje izgrađeno na START-u prelijeva i na druga važna pitanja nacionalne sigurnosti, jer Rusija surađuje s SAD-om u pitanjima kao što su sankcije Iranu, transport postrojbi i opreme u Afganistan, sigurnost nuklearnog materijala i druga.