Matijašević je na konferenciji za novinare u Rijeci rekao da sindikalne središnjice inzistiraju da Vlada tijekom prosinca da 'zeleno svjetlo' mjerama gospodarskog oporavka predloženim od strane sindikata. Ako se hitno ne krene u raščišćavanje nelikvidnosti i u strukturne reforme, tvrdi, Hrvatskoj prijeti kolaps gospodarstva.
"Izjave iz kruga vladajućih koje, potaknute zanemarivim rastom BDP-a, kazuju da je oporavak počeo, nisu točne", ustvrdio je Matijašević navodeći da o tome najbolje svjedoče podaci o padu industrijske proizvodnje.
Faktor koji najviše opterećuje gospodarstvo je nelikvidnost koja je u odnosu na lani porasla za 39 posto, a od ukupno 33,6 milijardi kuna nepodmirenih obveza 12 milijardi otpada na neisplaćene poreze i doprinose. Vanjski dug iznosi 100 posto BDP-a ili 45 milijardi eura, naveo je. "Gospodarstvu je prisjeo oporavak kakvog promovira Vlada", kazao je Matijašević.
Na novinarsko pitanje smatra li da će Vlada u izbornoj godini, zbog pragmatizma, odustati od restrikcija, Matijašević je od Vlade javno zatražio da poduzme nužne rezove, poglavito u smanjenju troškova javne uprave i subvencija poljoprivredi koje, tvrdi, nitko ne kontrolira i ne odgovaraju prinosima.
Komentirajući stanje u brodogradilištima 3. maj i Kraljevica Matijašević je rekao da će HUS podržati nastavak privatizacije ukoliko se poslovni planovi potencijanih kupaca pokažu održivima i ako eventualni raskid kupoporodajnog ugovora ne bude išao na štetu škverana. U protivnom zalagat će se da Europska komisija hrvatskim brodogradilištima odobri tzv. grace period na tri godine unutar kojeg bi se trebalo sprovesti restrukturiranje.