FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ZSE: moguća stabilizacija Crobexa, dobre vijesti iz svijeta

ZAGREB, 25. studenog 2010. (Hina) - Nakon četiri dana klizanja, danas je na Zagrebačkoj burzi moguća stabilizacija Crobex indeksa, ponajviše pod utjecajem pozitivnih kretanja na svjetskim burzama.

Od 8 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, njih 6 danas očekuje stagnaciju Crobexa, a 2 porast.

Crobex indeks jučer je oslabio 0,34 posto, na 1.809 bodova, najnižu razinu od 12. srpnja. Crobex10 oslabio je, pak, 0,39 posto, na 965 bodova.

Redovni promet iznosio je 31,4 milijuna kuna, što je oko 12,8 milijuna kuna više nego dan prije.

„Na domaćem tržištu danas očekujem smirivanje prodaja i stagnaciju Crobexa s pozitivnim predznakom. Riječ je o tehničkoj reakciji tržišta nakon četiri dana gubitaka i približavanja Crobex psihološki važnoj razini od 1.800 bodova“, kaže Tamas Nagy, voditelj trgovanja u investicijskom društvu Abacus brokeri.

U proteklih tjedan dana Crobex je oslabio oko 2 posto, uz prosječne dnevne promete od 19 milijuna kuna.

„Situaciju na tržištu u tome razdoblju obilježilo je usvajanje državnog proračuna za iduću godinu, koji pokazuje da Vlada nema snage u predizbornoj godini za provođenje oštrijih gospodarskih reformi. Ponajviše zbog toga tržište kapitala nema poticaja za oporavak“, navodi Nagy.

Boljem raspoloženju na domaćoj burzi danas bi mogli pripomoći pozitivni signali sa svjetskih burzi.

Na Wall Streetu su u srijedu cijene dionica snažno porasle, jer su ulagače ohrabrili podaci o rastu potrošnje i poboljšanju na američkom tržištu rada, što budi nadu da bi predstojeća blagdanska 'shopping' sezona mogla biti bolja nego proteklih godina.

I na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, zahvaljujući smanjenju napetosti između dviju Koreja, a i na europskim je burzama današnje trgovanje počelo rastom vodećih indeksa.

„Na svjetskim burzama mnogo je volatilnosti u posljednje vrijeme, vezano uz dužničku krizu u perifernim članicama eurozone. Premda je Irska zatražila pomoć EU-a, situacija je daleko od idealne, pri čemu investitori strahuju od ponavljanja grčkog i irskog scenarija u Portugalu, Španjolskoj i Italiji. Primjerice udio španjolskog gospodarstva u BDP-u eurozone doseže čak 12 posto, te bi eventualna dužnička kriza u toj zemlji predstavljala veliki udarac ionako krhkom tečaju eura. A to bi najvjerojatnije bio katalizator oštrog pada tržišta dionica. U tome pogledu, zabrinjava nastavak rasta prinosa na državne obveznice Portugala i Španjolske“, ocjenjuje Nagy.

Sve su glasnije najave i da bi se zbog toga fond Europske unije namijenjen pomoći zemljama članicama u krizi trebao povećati sa sadašnjih 1.000 milijardi eura, napominje Nagy.

„Danas nema važnijih makroekonomskih pokazatelja, a trgovanje bi na europskim burzama moglo biti mirno, jer američko tržište ne radi zbog praznika – Dana zahvalnosti. U fokusu investitora idućih dana bit će podaci o potrošnji u SAD-u. Naime, Dan zahvalnosti uobičajeno najavljuje kakva će biti blagdanska potrošnja u toj zemlji, a očekuje se da će biti veća nego lani“, zaključuje Nagy.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙