Financijska tržišta presnažno su reagirala posljednjih tjedana, propustivši korektno procijeniti ta dva različita gospodarstva, istaknuo je nadalje čelnik španjolske središnje banke Miguel Angel Fernandez Ordonez.
Povod njegovim upozorenjima su rastući tržišni pritisci na Madridskoj burzi i na troškove zaduživanja za španjolsku vladu nakon što je Irska odlučila zatražiti financijsku pomoć od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Europske unije (EU).
Gospodarski oporavak započet početkom ove godine nastavit će se i dalje, iako neizvjesnosti ostaju i trebat će još proći neko vrijeme prije nego Španjolska počne kreirati nova radna mjesta, kazao je Fernandez Ordonez.
Stopa nezaposlenosti od oko 20 posto u Španjolskoj najveća je u EU.
Za Španjolsku je ipak ključno da usvoji ambiciozne reforme mirovinskog sustava, koje će uključivati podizanje dobne granice za umirovljenje, tumači dalje guverner.
Vlada premijera Josea Luisa Rodrigueza Zapatera prihvatila je stroge mjere štednje kako bi srezala proračunski manjak od 11,1 posto BDP-a. Usvojen je i prijedlog reforme čiji je cilj veća fleksibilnost tržišta rada, a u planu je i reforma mirovinskog sustava, kojoj se protive sindikati.
Ostali analitičari također su pozivali vladu da ubrza reforme. Španjolski dnevnik El Mundo također je pozivao na bržu provedbu dogovorenih reformi, poput onih vezanih uz tržišta rada i restrukturiranje štednih banaka.
Fernandez Ordonez je kazao da štedne banke moraju okončati taj postupak "odgovarajućom brzinom".
Tamošnji gospodarski dnevnik Expansion upozorava pak da bi rastući dugovi Španjolske, nedovoljna konkurentnost i stagnacija gospodarstva mogle dovesti do ozbiljnih problema ako Zapatero ne zauzme "čvršći stav".