"Djeca su vjerojatno ovdje sigurnija nego što bi bila u Londonu, New Yorku ili Glasgowu ili mnogim drugim gradovima", rekao je Mark Sedwill u intervjuu za BBC-jevu emisiju Newsround posvećenu djeci.
Sedwill, bivši britanski veleposlanik u Afganistanu, komentirao je pritužbe afganistanske djece da se osjećaju nesigurno na ulicama zbog opasnosti od eksplozija bombi. "U Kabulu i drugim velikim gradovima zapravo je malo takvih bombi", rekao je Sedwill i objasnio da "većina djece može živjeti siguran život" u zemlji u kojoj su obiteljske veze vrlo snažne, te da je Kabul "pomalo nalik gradu sastavljenom od sela".
Većina djece, čak i u gradovima koji su talibanska uporišta, kakav je Kandahar, obavljaju sigurno svoje svakodnevne dužnosti, kaže Sedwill.
Broj civilnih žrtava u Afganistanu ove je godine najviši od početka međunarodne vojne intervencije krajem 2001., kojom je svrgnut talibanski režim.
U kolovozu je UN ocijenio da je više od 1200 civila ubijeno u Afganistanu u prvih šest mjeseci 2010. To je za 25 posto više u odnosu na isto razdoblje 2009. godine. Ukupan broj žrtava - mrtvih i ranjenih, narastao je za 31 posto u istome razdoblju.
Izvješće UNICEF-a (UN-ove zaklade za djecu) iz studenoga 2009., pokazalo je da se Afganistan ubraja među najopasnija mjesta za donošenje djeteta na svijet.
Bombe kućne izrade ili samoubilački napadi usmrtili su 74-ero djece u prvoj polovici godine. U listopadu je eksplozija bombe ubila najmanje devet osoba, među njima osmero djece u školskom autobusu koji je prevozio učenice u pokrajini Nimroz na jugozapadu. Djevojčice su izložene i prijetnji islamista, koji se protive školovanju žena. U doba talibanskog režima školovanje djevojčica bilo je zabranjeno, a danas na putu do škole djevojčicama takvi tvrdokorni islamisti znaju baciti kiselinu u lice.
Čelnik britanske humanitarne organizacije "Save the Children" osudio je Sedwillove izjave, nazvavši ih potpuno pogrešnima. "Svako četvrto dijete u Afganistanu ne doživi peti rođendan", rekao je Justin Forsyth, izvršni direktor organizacije.