S ciljem suzbijanja problema nelegalnog softvera iz Microsofta su dostavili i neke od rezultata najnovije globalne studije o tom problemu provedenoj na gotovo 40 tisuća ljudi u 20 zemalja svijeta, od kojih je čak 70 posto mišljenja da je legalan softver sigurniji, stabilniji i jednostavniji i za korištenje i za nadograđivanje.
Ističu i da je samo putem globalne Microsfotove web stranice od 2005. do danas prijavljeno više od 300 tisuća slučajeva korištenja nelicenciranog softvera, a procjene su da je toga u svijetu znatno više od tog broja.
Nelicencirani softver može tvrtkama ugroziti poslovanje ne samo gubitkom ili potpunim uništenjem raznih informacijskih baza nego i lošom ili nikakvom zaštitom podataka i slično.
Stručnjaci iz Microsofta Hrvatska ističu stoga da se softver prije kupnje dobro provjeri, posebno ako se kupuje putem interneta ili nepoznatih prodavača.
S time se slažu i iz udruženja BSA Hrvatska, ističući kako su osobe koje kupuju neprovjerene softvere nesvjesno izložene brojnim opasnostima kod njegovog korištenja, kao i da zbog toga mogu biti zakonski kažnjeni.