Sudac istrage Krešimir Devčić dovršio je rad na jednom od najopsežnijih spisa u povijesti hrvatskog pravosuđa i predao ga Kaznenom odjelu zagrebačkog Županijskog suda gdje bi se trebao odrediti sastav optužnog vijeća i datum njegova ročišta.
Optužno će vijeće, iza zatvorenih vrata, saslušati rezultate istrage i dokaze na kojima se zasniva optužnica kojom se osmorica iz "afere Spice" terete da su se udružili i raznim gospodarskim malverzacijama najveću hrvatsku prehrambenu tvrtku oštetili za najmanje 400 milijuna kuna.
Prema odredbama novog Zakona o kaznenom postupku optužno vijeće optužnicu može potvrditi, odbaciti ili je tužiteljstvu vratiti na doradu.
Ukoliko optužnica bude prihvaćena na sudu se dogovara tzv. pripremno ročište pred novim vijećem koje treba odrediti početak suđenja te dokaze i svjedoke koji će se ispitati na glavnoj raspravi. Optuženici će se zatim prije početka suđenja još jedanput moći očitovati o optužbama koje im se stavljaju na teret, a do te je faze postupka moguća i nagodba s tužiteljstvom.
Uz Polančeca optuženi su bivši čelnici Podravke Darko Marinac, Zdravko Šestak, Josip Pavlović i Saša Romac, zatim vlasnik i direktor splitske tvrtke SMS Srđan Mladinić, suvlasnik varaždinske Fima Grupe Milan Horvat te odvjetnik Zoran Marković.
Osim za udruživanje zbog počinjenja kaznenih djela, optužnicom podignutom u rujnu, tereti ih se i za zloporabe položaja i ovlasti, pomaganja i poticanja na te zloporabe te protuzakonito posredovanje.
Tijekom jednogodišnje državnoodvjetničke istrage USKOK je ispitao više od stotinu svjedoka, a još ih je pedesetak ispitala obrana u zasebnoj istrazi. No, kako obrana prije podizanja optužnice nije uspjela ispitati sve planirane svjedoke, predložit će da ih na saslušanje pozove sud, a među njima će, prema najavama, biti i bivši premijer Ivo Sanader.
Dođe li do suđenja nasuprot obrane će se, osim USKOK-ovih tužitelja, naći i predstavnici Podravke koji su od optuženika zatražili da solidarno nadoknade štetu od 400 milijuna kuna.