"Sve religije trebale bi poticati na pravilno korištenje razuma i promicanje etničkih vrijednosti koje čine građansku koegzistenciju", dodaje Papa u tekstu izvlačeći zaključke iz sinode o Božjoj riječi u listopadu 2008.
Upozoravajući da se neki sukobi "prikazuju kao međureligijski", Papa "želi ponoviti da vjera ne može nikada opravdati netoleranciju ili ratove". "Ne može se koristiti nasilje u Božje ime", rekao je Papa.
Istodobno traži od političkih čelnika da "zajamče svima slobodu savjesti i vjeroispovijesti, kao i izražavanje vlastite vjere", dok islamski zakon prevladava u nekoliko muslimanskih zemalja gdje kršćani ne mogu izražavati slobodno svoju vjeru, primjerice u Saudijskoj Arabiji.
U knjižici pod naslovom Verbum Domini, Benedikt XVI. tvrdi da dijalog s muslimanima "zahtijeva reciprocitet" i mora uključivati "slobodu izražavanja vlastite religije privatno i javno te slobode savjesti". Dijalog se mora temeljiti na produbljivanju vrijednosti poput "poštivanja života" i "neotuđivog prava muškarca i žene i njihova ravnopravna dostojanstva".
Papa izražava "zahvalnost cijele Crkve kršćanima koji ne posustanu pred preprekama i progonima zbog Evanđelja".
Po njemu je zadaća Crkve nastaviti "štititi pravo na slobodu širenja Božje riječi, pronalazeći najdjelotvornije načine njezina izražavanja, čak uz opasnost od progona".
U srijedu je u nizu napada na kuće i trgovine koje pripadaju kršćanima u Iraku šest osoba smrtno stradalo a 33 ih je ranjeno.