Članice G20 su sedam zemalja iz skupine najrazvijenijih (G7), a to su Francuska, Kanada, Italija, Japan, Njemačka, Sjedinjene Države i Velika Britanija, te 12 brzorastućih gospodarstava: Južnoafrička Republika, Saudijska Arabija, Argentina, Australija, Brazil, Kina, Južna Koreja, Indija, Indonezija, Meksiko, Rusija i Turska.
Europska unija je 20. članica, a zastupaju je predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy te predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso.
Međunarodni monetarni fond (MMF) i Svjetska banka (SB) također sudjeluju u radu organizacije na čije se sastanke redovito pozivaju predstavnici Španjolske i Nizozemske.
Utemeljitelji G20 ističu da skupina predstavlja "90 posto svjetskog BDP-a, 80 posto međunarodne trgovine i dvije trećine svjetskog stanovništva", što joj daje političku težinu i snažan legitimitet.
G20 rođen je 1999. godine, na poticaj skupine G7 nakon financijskih kriza koje su redom izbijale u Aziji, Rusiji te Latinskoj Americi. Klub bogatih zemalja odlučio je tada uspostaviti razinu putem koje će glavne svjetske sile, a među njima i brzorastuća gospodarstva, zajednički rješavati i sprječavati poremećaje.
Na sastanku na vrhu u Pittsburghu u rujnu 2009. čelnici G20, kojom trenutačno predsjeda Južna Koreja, odlučili su da će skupina postati forum za upravljanje globalnim gospodarstvom, a sile u nastajanju, poput Kine, imat će veću ulogu.
Čelnici G20 održali su dosad četiri sastanka na vrhu, 2008. u Washingtonu, te 2009. u Londonu i Pittsburghu, a u lipnju 2010. u Torontu.
Nakon Seula novi će se sastanak održati u jesen 2011., u Francuskoj, koja će tada preuzeti jednogodišnje predsjedanje od Južne Koreje.