Pošto je dvaput odgađao posjet Indoneziji, Obama je u utorak konačno došao u najmnogoljudniju muslimansku zemlju i rekao da je "prekrasno opet biti ovdje", pošto je stupio na tlo Džakarte, glavnoga grada u kojem je živio krajem 60-ih godina.
Prije nego u srijedu otputuje u Seul na summit G20, Obama treba održati govor upućen muslimanskome svijetu u kojem će Indoneziju navesti kao primjer demokratskog rastućeg gospodarstva i tolerantnog društva, piše agencija Reuters.
"S poštovanjem pružamo ruku muslimanskom svijetu, mislim da su naši napori iskreni i održivi", rekao je na zajedničkoj konferenciji za novinare s indonezijskim predsjednikom Susilom Bambangom Yudhoyonom.
"Ne očekujemo da ćemo potpuno ukloniti svo nerazumijevanje i nepovjerenje koje se razvilo kroz dugo vremensko razdoblje, ali mislim da smo na dobru putu", citira Reuters Obamu.
Indonezija još podupire Obamu za razliku od drugih muslimanskih država u kojima je izgubio povjerenje probuđeno 2009. kada je u Kairu održao govor podrške muslimanima. Popularnost je izgubio zbog dugotrajnih američkih ratova u Iraku i Afganistanu i neuspjeha pregovora između Izraelaca i Palestinaca.
Zato je u Džakarti Obama istaknuo da je posao izgradnje povjerenja "nezavršen projekt u kojem nas očekuje još mnogo posla" i podsjetio na američke napore prema muslimanima, što uključuje obrazovanje i poslovne poticaje poput sastanka s muslimanskim poduzetnicima iz cijeloga svijeta ranije ove godine u Washingtonu.
S indonezijskim predsjednikom Obama je potpisao sporazum o "globalnom partnerstvu" koji treba jačati suradnju u sigurnosti, trgovini i borbi protiv deforestacije te zajamčiti sveučilišnu razmjenu.
Sporazumom Indonezija želi sa SAD-om graditi "ravnopravno partnerstvo" i tako jačati svoju ulogu prve gospodarske sile jugoistočne Azije i članice G20.
S 240 milijuna stanovnika, sirovinama bogata Indonezija može birati jer s njome suradnju žele svi, a napose Kina koja ulaže desetke milijarda dolara u infrastrukturu, energiju i rudnike, piše AFP.
Francuska agencija dodaje da je prvotni program predviđao Obamin obilazak goleme džamije, što bi se cijenilo u toj najbrojnijoj muslimanskoj zemlji, ali je posjet skraćen zbog aktivnosti vulkana Merapi te je Obama izrazio sućut zbog više od 500 žrtava dviju prirodnih katastrofa: tsunamija i erupcije Merapija.
Zbog premalo vremena američki predsjednik neće moći supruzi pokazati kuću u kojoj je živio od svoje 6. do 10. godine, no susrest će bivše školske kolege ponosne što su igrali nogomet s Barryjem, kako su ga zvali.