U Izvješću među ostalim stoji da je DORH lani ispunio svoje zakonske zadaće, da je uspješnost optužnica visoka, a da u tzv. uskočkim predmetima iznosi čak 94,2 posto.
Neposrednom optužbom rezultiralo je 47,9 posto kaznenih prijava, dok ih je 41,3 posto odbačeno - broj odbačenih prijava tužiteljstva veći je iz godine u godinu.
U 2009. se bilježi blagi porast broja kaznenih prijava u odnosu na 2008. (za 2 posto) - lani je ukupno zaprimljeno 86.406 prijava. Porast kaznenih prijava prisutan je isključivo kod odraslih osoba.
Kad je riječ o prijavljenom kriminalu u 2009. protiv poznatih počinitelja podneseno je 52.230 prijava, ili 4 posto više nego u 2008. godini, a protiv nepoznatih počinitelja 34.176 prijava, odnosno 2 posto manje nego godinu ranije.
Protiv pravnih osoba podneseno je 1406 prijava ili čak 32 posto više nego u 2008. godini, kada je podneseno 1066 prijava.
Najviše su bila zastupljena kaznena djela protiv imovine, a slijede kaznena djela protiv slobode i prava čovjeka, te kaznena djela vezana uz zlouporabu narkotika. Kod odraslih osoba u porastu su tzv. ostala kaznena djela, u skupinu kojih spadaju i kaznena djela protiv pravosuđa.
Negativna kretanja lani su primijećena u strukturi maloljetničkog kriminaliteta - u padu su imovinska kaznena djela, ali se povećava učešće prijava za kaznena djela protiv života i tijela.
DORH je lani posebne izvidne mjere poduzimao protiv 873 osobe, a najčešće je bila riječ o prisluškivanju telefona.
Vlada je Saboru dostavila mišljenje u kojemu kaže kako podupire Izvješće, te da na njega nema nikakvih primjedbi.
Prije rasprave o izvješću o radu državnih odvjetništava, zastupnici bi trebali dovršiti prošloga tjedna započetu raspravu o izvješću pučkog pravobranitelja o pojavama diskriminacije u 2009.