FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 9,30 sati

ZAGREB, 5. studenoga 2010. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 9,30 sati:

HAVANA - Svih 68 putnika i članova posade poginulo je u nesreći zrakoplova ATR-72 kubanske zračne kompanije Aero Caribbean koji se u četvrtak navečer srušio u središnjem dijelu Kube. Zrakoplov na letu od Santiaga do Havane srušio se iz zasad nepoznatih razloga u blizini grada Guasimala, 340 kilometara jugoistočno od kubanske prijestolnice. Nedugo prije nesreće piloti su poslali poziv u pomoć, a zatim izgubili kontakt s kontrolorima letenja. U zrakoplovu je bio 61 putnik, među kojima 21 stranac iz deset zemalja, i sedmero članova posade. Spasioci su već stigli do olupine i počeli izvlačiti tijela. Aero Carribean je regionalna zračna tvrtka u državnom vlasništvu.

DŽAKARTA - Najmanje 54 osobe poginule su u petak u posljednjoj u nizu eurpcija indonezijskog vulkana Merapija na otoku Javi, objavili su indonezijski dužnosnici. Ovime se broj žrtava Merapija u posljednjih 10 dana popeo na gotovo stotinu, a 75 tisuća ljudi moralo je zbog njegovih erupcija napustiti svoje domove. Taj je vulkan, udaljen dvedesetak kilometara od grada Yogyakarte u središnjem dijelu Jave, svoje smrtonosne oblake pepela i plina počeo izbacivati 26. listopada. Mjesne vlasti strahuju da bi se broj žrtava mogao povećati. Evakuirani su mještani svih sela 20 kilometara od vulkana. Indonezijski vulkanolozi tvrde da je ponašanje Merapija potpuno nepredvidivo. Međunarodna zračna luka u Yogyakarti je zatvorena za promet, a cijelo područje oko vulkana pokriveno je gustim pepelom, koji Merapi izbacuje četiri kilometra u vis i 11 kilometara niz svoje obronke. Merapi je najaktivniji je od 69 aktivnih indonezijskih vulkana. U zadnjoj erupciji toga vulkana 2006. poginule su dvije osobe, a dogodila se nekoliko dana nakon potresa magnitude 6,3 po Richterovoj ljestvici koji je pogodio grad i okolicu i u kojemu je poginulo oko 5800 osoba. Najstrašnija erupcija bila je 1930. godine kada je poginulo 1300 ljudi.

ISLAMABAD - Dvadeset i jedna osoba poginula je u petak u nesreći pakistanskog poslovnog zrakoplova Beechcrafta na jugu zemlje, objavila je pakistanska uprava za zračni promet. Beechcratf 1900 iznajmila je talijanska naftna kompanija ENI i prevozio je zaposlenike na naftno polje Bet Šah, u pokrajini Sindh. Zrakoplov s 19 putnika i dva člana posade poletio je iz međunarodne zračne luke u Karačiju i odmah kontrolnom tornju javio da mu je otkazao jedan motor. "Kada je pilot okrenuo zrakoplov i pokušao ponovo sletjeti, srušio se", rekao je glasnogovornik pakistanske uprave za zračni promet Parvez George. Nesreću nije nitko preživio. Kompanija ENI još se nije oglasila povodom nesreće i nije poznato koje su nacionalnosti putnici.

VATIKAN - Papa Benedikt XVI. će u subotu i u nedjelju, u prigodi pohoda Španjolskoj, zemlji s katoličkom tradicijom koja je u nekoliko zadnjih godina donijela niz liberalnih zakona, govoriti protiv pobačaja, istospolnih zajednica i dekristijanizacije Europe. Katolička crkva u Španjolskoj pozdravila je Papin dolazak kao znak potpore njezinoj borbi protiv reforma koje već pet godina provodi socijalistička vlada Josea Luisa Rodrigueza Zapatera, koje Sveta Stolica oštro osuđuje. Papa će posjetiti svetište Santiago de Compostelu, treće po veličini hodočasničko mjesto nakon Jeruzalema i Rima, a zatim i Barcelonu, gdje će posvetiti crkvu Sagrada Familiu, koja se gradi već sto godina, projekt katalonskog arhitekta Antonia Gaudija (1852.-1926.) koju će uzdići na rang bazilike. "Te dvije etape imaju široko i sveopće značenje koje nadilazi posjećena mjesta", rekao je msgr. Federico Lombardi, ravnatelj tiskovnog ureda Svete Stolice. Riječ je o Papinu 18. putovanju u inozemstvo i 12. u Europi, što je potvrda važnosti koju Sveti Otac pridaje europskom kontinentu. Benedikt XVI. će upozoriti na opasnost od "dekristijanizacije" Europe, "relativizma i ideje naslijeđene iz francuske revolucije po kojoj se treba osloboditi svake vjerske tradicije ako se želi biti čovjek u punom smislu riječi", ocijenio je podtajnik Kongregacije za svećenstvo, msgr. Celso Morga.

LONDON - Tisuće novinara britanskog BBC-ja počelo je u petak u ponoć 48-satni štrajk protiv reforme mirovinskih fondova britanske radio-televizije. Štrajk koji je pokrenulo oko 4000 članova nacionalnog sindikata novinara (NUJ) počeo je točno u ponoć i već je uzrokovao velike poremećaje u programu jer neke vrlo gledane radijske ili televizijske emisije nisu emitirane ili su skraćene. Većina informativnih emisija BBC-ja bit će otkazana, a informativni program BBC-ja koji emitira 24 sata dnevno emitirat će vijesti samo povremeno. Tijekom dana planiraju se prosvjedi ispred dopisništava BBC-a u cijeloj zemlji. Ukoliko ovaj ne donese rezultate, drugi štrajk predviđa se 15. i 16. studenoga. Pregovori uprave BBC-a i njegovih novinara prekinuti su u listopadu kad se 70 posto članova NUJ-a (koji predstavlja otprilike trećinu zaposlenika BBC-ja) izjasnilo protiv konačne ponude uprave, koju su prihvatili drugi sindikati. Reformom se namjerava smanjiti manjak u mirovinskim fondovima BBC-ja, koji trenutno iznosi oko 1,5 milijarda funti, i predviđa se da će zaposlenici morati raditi do 65. umjesto 60. godine i odvajati veći dio svoje plaće u mirovinski fond nego ranije.

ZAGREB - Prvi parlamentarni izbori nakon 20 godina u Mijanamaru, zakazani za 7. studenoga, potez su kojim vojska želi legitimizirati svoju polustoljetnu vladavinu, ali vlasti gladni generali možda i nehotice stvaraju okvir za demokratski sustav koji bi im mogao izmaknuti kontroli, pišu agencije u najavnim tekstovima. Prozvani "generalskim izborima" i ocijenjeni "sramotnima", izbori neće biti ni pošteni ni slobodni, ali postoji nada da bi novostvoreni sustav mogao potaknuti reforme i postupno slabiti moć autoritarnog vojnog aparata, piše Reuters. "Postoji potencijal za poboljšanje gospodarstva i prvi put nakon više desetljeća, parlament će se oformiti i pružiti mogućnost da se čuje i glas običnih ljudi", ocijenio je za tu agenciju David Steinberg, stručnjak za Mijanmar kojim vojska vlada otkako je izvela udar 1962. godine. Nekih 27 milijuna birača od 50 milijuna stanovnika Mijanmara pozvano je izabrati 440 predstavnika u donjem domu (Pyithu Hluttaw) u 330 izbornih jedinica. U senat (Amyotha Hluttaw) trebaju izabrati 224 predstavnika te još 900 predstavnika u 14 pokrajinskih skupština. Mijanmarski ustav napisan je tako da se vojni režim održi na vlasti. Kandidati za zastupnike su nedavno umirovljeni generali, a k tomu je i 25 posto mjesta rezervirano za aktivne vojnike. Tako skrojeni izborni zakoni i visoke novčane pristojbe za registraciju stranaka znače da prodemokratske stranke neće biti nikakva prijetnja moćnim provojnim strankama, piše Reuters i dodaje da će čak i takav parlament donijeti neke reforme i pomak u zemlji bogatoj izvorima no uništenoj desetljećima lošeg upravljanja, korupcijom i međunarodnim sankcijama.

WASHINGTON - Američki predsjednik Barack Obama u četvrtak je pozvao republikanske i demokratske čelnike u Kongresu na sastanak u Bijelu kuću, nakon što se vrati s azijske turneje, kako bi razgovarali o gospodarstvu, smanjenju poreza i pomoći za nezaposlene. Nakon sastanka vlade, Obama je rekao novinarima da je pozvao vjerojatnog budućeg predsjednika Predstavničkog doma Kongresa Johna Boehnera i čelnika republikanske manjine u Senatu Mitcha McConnella na sastanak 18. studenoga. Na sastanku će sudjelovati i sadašnja predsjednica Predstavničkog doma Nancy Pelosi te čelnik senatske većine Harry Reid. Obama je rekao da želi dvostranački sastanak na kojem će se voditi sadržajna rasprava o gospodarstvu, te da želi da Senat ratificira novi sporazum o ograničenju nuklernog naoružanja s Rusijom - START, na predstojećoj sjednici u starom sazivu. Obamini demokrati u utorak su katastrofalno poraženi na izborima za Kongres, izgubivši najmanje 60 mjesta i većinu u Predstavničkom domu, dok su u Senatu zadržali minimalnu većinu od 51 mjesta. Budući da Senat najčešće odlučuje s kvalificiranom većinom od 60 glasova, obje će stranke kod izglasavanja zakona biti prisiljene na ustupke i kompromise, a analitičari očekuju i ozbiljne zastoje u zakonodavnom procesu. "Mislim da su birači poslali jasnu poruku kako žele da se usredotočimo na gospodarstvo i radna mjesta, te da unaprijedimo ovu zemlju", kazao je Obama. "Oni brinu da se novac poreznih obveznika ne razbacuje, žele promijeniti ton ovdje u Washingtonu, gdje se dvije stranke trebaju približiti i usredotočiti na rad za građane, a ne na ubiranje političkih bodova", dodao je. McConnell, koji je u četvrtak govorio u konzervativnoj Zakladi Heritage u Washingtonu, kazao je kako je uvjet za ostvarenje republikanskog programa dovođenje drugog predsjednika u Bijelu kuću 2012.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙