Tomac smatra kako knjiga ima iznimno veliku znanstvenu i praktičnu važnost jer je riječ o političkoj međunarodnoj enciklopediji, koja vrlo sustavno i precizno objašnjava sve pojmove i termine, vezano za politiku u najširem smislu riječi.
Na 1500 stranica, autor je enciklopediju podijelio u 12 skupina - međunarodni bilateralni ugovori, međunarodni multilateralni ugovori, politika, diplomacija, ekonomija, velesile, religija, povijest, kultura, antičko doba, povijesne ličnosti u svijetu, riječi uobičajene u svjetskoj praksi, primjenjivi termini, pojmovi i događaji koji su bili u posljednjih 100 i više godina u svakodnevnoj uporabi.
Tomac je ocijenio kako bi Sturmova enciklopedija, uz ine, trebala bi biti na radnom stolu državnicima, političarima, parlamentarcima, diplomatima, novinarima, znanstvenicima, gospodarstvenicima i pravnicima.
Politolog Milardović je u svojoj recenziji istaknuo kako na hrvatskom jeziku do sada nije objavljeno niti jedno djelo s nazivljem iz područja vanjske politike i međunarodnih odnosa, pa je ovo prvo djelo takve vrste u nas, u usporedbi sa sličnim knjigama u svijetu.
"Građa se oslanja na relevantnu englesku, rusku i njemačku literaturu", a struktura knjige zadovoljava potrebe znanstvenika istraživača i praktičara, naglasio je Milardović.
Sturm smatra kako su sva važnija politička pitanja bila na dnevnom redu zadnjih sto godina.
"Sustav zadržavanja svjetske premoći koji je Velikoj Britaniji omogućio upravljanje nad 70 posto svjetskoga teritorija i danas se pokušava realizirati pomoću Mackinderove doktrine," rekao je, te procijenio kako je ona bila uzrok Balkanskih ratova, kao i Prvoga i Drugog svjetskog rata.
Napomenuo je kako se ta doktrina temelji na tzv. prevlasti u području euroazijske kopnene ploče.
Karin Hromin Sturm rođen je 1946. u staljinističkom logoru u SSSR-u, gdje je proveo 11 godina. Od raspada SSSR-a početkom 1992. vodio je u Moskvi Ured Republike Hrvatske te radio na njezinu priznanju i uspostavi diplomatskih i konzularnih odnosa s Rusijom, Tadžikistanom, Turkmenistanom, Uzbekistanom, Kazahstanom, Armenijom, Azerbajdžanom, Gruzijom i Kirgistanom. Godine 1995. otvorio je veleposlanstvo Republike Hrvatske u Alma Ati u Kazahstanu te kao šef diplomatske misije Republike Hrvatske pokrivao države srednje Azije bivšeg SSSR-a do 1998. godine.
Knjigu bivšega hrvatskog diplomata Karina Hromina Sturma "Politička biblija" objavila je varaždinska nakladna kuća Katarina Zrinska.