Ti su pritisci rezultat visokih stopa nezaposlenosti, makroekonomskih neravnoteža i napetosti vezanih uz valutne tečajeve, zaključili su generalni direktor Svjetske trgovinske organizacije (WTO) Pascal Lamy, glavni tajnik Organizacije za gospodarski razvoj i suradnju (OECD) Angel Gurria i glavni tajnik Konferencije UN-a o trgovini i razvoju (UNCTAD) Supachai Panitchpakdi.
"Stabilnost trgovinskog sustava bit će dovedena u pitanje budu li kretanja valutnih tečajeva protumačena kao rezultat nastojanja da se tečajnom politikom osigura prednost u odnosu na konkurenciju", ističe se u sažetku njihovog izvješća sastavljenog na zahtjev G20 povodom summita koji će idućeg tjedna biti održan u Seulu.
WTO prognozira pak da će se obujam izvoza u svijetu oporaviti u ovoj godini po rekordno visokoj stopi od 13,5 posto. U proteklim je pak mjesecima trgovina, inače motor i zrcalo oporavka, usporila a ugrožavaju je neizvjesnosti u gospodarstvu i protekcionizam, upozoravaju u toj međunarodnoj organizaciji.
U izvješću o trgovini WTO je konstatirao da su članice G20 u razdoblju od lipanjskog summita u Torontu nastavile pokazivati suzdržanost kada je u pitanju uvođenje novih ograničenja za trgovinu.
Tako su članice G20 pojačano uvodile nove mjere, ali nešto sporijim tempom nego ranije. Nove mjere obuhvatile su pritom 0,3 posto uvoza u članice G20, odnosno 0,2 posto ukupnog svjetskog uvoza.
U razdoblju od izbijanja financijske krize 2008. do danas te mjere s obzirom na njihovu postojanu akumulaciju sada obuhvaćaju 1,8 posto uvoza u G20. Dosad ih je ukinuto tek 15 posto.
"To nije dovoljno. Vlade članica G20 moraju dati prioritet njihovom uklanjanju", ističu Lamy, Gurria i Panitchpakdi.
Što se tiče izravnih stranih ulaganja, UNCTAD i OECD ističu da se zemlje G20 odupiru protekcionizmu, pri čemu je većina poduzetih mjera u razdoblju od prošlog summita cilja na pojednostavljenje i poticanje protoka ulaganja.
Pritom je UNCTAD potvrdio važeću prognozu o stagnaciji globalnog protoka izravnih stranih ulaganja u ovoj godini na oko 1.200 milijardi dolara, što je još uvijek 25 posto ispod prosjeka u razdoblju od 2005.-2007., tri godine prije izbijanja krize. Oporavak se ne nazire, upozoravaju u UNCTAD-u.