FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 4,30 sati

ZAGREB, 2. studenog 2010. (Hina) - Donosimo pregled važnijih vijesti do 4,30 sati

WASHINGTON - Američki State Department u ponedjeljak je reagirajući na sporne izjave bivšeg veleposlanika SAD-a u Bugarskoj, Hrvatskoj i Srbiji, Williama Montgomerya o neizbježnom raspadu Bosne i Hercegovine, ponovo izrazio snažnu potporu punoj integraciji BiH u NATO i Europsku uniju. Na traženje da komentira Montgomeryevo predviđanje raspada BiH, glasnogovornik State Departmenta Philip Crowley odgovorio je neizravno, izbjegavši spomenuti Montgomerya, rekavši kako je državna tajnica Hillary Clinton tijekom nedavnog posjeta Sarajevu potvrdila snažnu američku potporu integraciji BiH u NATO i EU. "Podupiremo proces u kojem BiH ima mogućnost ulaska u NATO, i ne predviđamo njezin kraj već se nadamo da će BiH napredovati i postati punopravna članica EU-a", rekao je Crowley na dnevnom brifingu za novinare. Dužnosnik State Departmenta je ranije u izjavi za Hinu u Washingtonu kazao kako je riječ stajalištu privatnog građanina, a ne američkog dužnosnika. Gostujući u programu sarajevske komercijalne televizije TV1, Montgomery je proteklog vikenda kazao kako je BiH i 15 godina nakon rata problematična država u kojoj nijedan važniji problem nije riješen, te da je stoga realno razmišljati o njezinoj podjeli, a "jedno od mogućih rješenja je otcjepljenje Republike Srpske i mirna disolucija zemlje". Na Montgomeryjeve izjave reagiralo je američko veleposlanstvo u BiH, istaknuvši da taj bivši diplomat ne govori u ime vlade SAD-a.

WASHINGTON - Amerikanci nezadovoljni gospodarskim stanjem, visokom nezaposlenošću i državnim dugom, te politikom Bijele kuće i demokratske većine u Kongresu, u utorak izlaze na izbore za 112. saziv Predstavničkog doma i Senata koji će, prema posljednjim anketama, donijeti premoćnu pobjedu oporbenim republikancima. Završna predizborna anketa Instituta Gallup pokazuje da republikanci i dalje drže znatnu prednost u odnosu na demokrate među vjerojatnim biračima, dovoljno veliku da upućuje kako će bez obzira na odziv birača republikanci osvojiti više od 40 mjesta potrebnih da osiguraju većinu u Predstavničkom domu Kongresa. Rezultati Gallupova istraživanja provedenog od 28. do 31. listopada na uzorku od 1.539 vjerojatnih birača, pokazuju da do 55 posto daje prednost republikanskim kandidatima, a do 42 posto demokratskim kandidatima. Gallupova analiza nekoliko pokazatelja odziva glasača, pokazuje da će odziv biti viši nego u posljednjih nekoliko izbornih ciklusa i to oko 45 posto. U Senatu gdje se bira trećina od 100 zastupnika, demokrati bi mogli zadržati minimalnu većinu od 51 senatora, za što im je potrebno da osvoje tri od 12 izjednačenih utrka. U sadašnjem sazivu demokrati imaju 47 senatora, a republikanci 41, uz dva neovisna. Ključni senatski izbori održavaju se u državama Colorado, Nevada, Illinois, Pennsylvania i Washington, gdje demokratima prijeti gubitak bivšeg senatskog mjesta Baracka Obame u Illinosu, dok se čelnik senatske većine Harry Reid bori za opstanak u Nevadi. Ankete najavljuju i znatne gubitke većinskih demokrata na izborima za guvernere 36 od 50 saveznih država, te za zakonodavna tijela u državama.

BAGDAD - Pokušaj iračkih snaga sigurnosti da oslobode više od stotinu katolika, koje su napadači povezani s Al Kaidom uzeli za taoce u crkvi u Bagdadu, završen je krvoprolićem u kojem su poginula 52 taoca i pripadnika policije, potvrdili su dužnosnici u ponedjeljak. Predstavnici crkve su rekli da je taj napad, koji je počeo kada su naoružani napadači zauzeli crkvu u Bagdadu tijekom nedjeljne mise, bio najkrvaviji protiv iračkih kršćana u sedam godina sektaškog rata koji je uslijedio nakon od SAD-a predvođene invazije 2003. godine. "Islamska država Irak", skupina povezana s Al Kaidom, koja je preuzela odgovornost za napad, zaprijetila je i kršćanskoj crkvi u Egiptu zbog njena odnosa prema dvije žene koje su se navodno preobratile na islam. Irački ministar za humanitarna pitanja Wijdan Micheal, kršćanin, na poprištu napada u Iraku izjavio je da je "ono što se dogodilo i više nego katastrofalan i tragičan događaj". "Po mojem mišljenju to je pokušaj da se natjera iračke kršćane da napuste Irak i da se Irak isprazni od kršćana", ocijenio je.

HAVANA - Kuba će osloboditi svog najduže zatočenog političkog zatvorenika i poslati ga u Španjolsku, objavila je u ponedjeljak Katolička crkva. Crkva je priopćila da su kubanske vlasti pristale pustiti iz zatvora još tri zatvorenika, među kojima i 44-godišnjeg Adriana Alvareza, zatvorenog 1985. godine, koji služi 30-godišnju zatvorsku kaznu zboga krađe pušaka dok je bio u kubanskoj vojsci. On je navodno oružje uzeo s namjerom da pokrene vojnu akciju protiv vlade. Tri zatvorenika nisu među 52 koje je kubanska vlada po dogovoru sa crkvom pristala osloboditi u srpnju. Do sada je oslobođeno 39 zatvorenika a većina onih koji su ostali u zatvoru se, kako se navodi, opire zahtjevu vlade da odu u Španjolsku.

LONDON - Britanska oporbena Laburistička stranka popularnija je od Konzervativne stranke, a prednost je stekla nakon što je koalicijska vlada u listopadu objavila mjere štednje i smanjenja javne potrošnje, pokazala je anketa za Independent. Podaci ankete ComResa pokazuju da laburisti imaju potporu od 37 posto, što je za tri postotna boda više nego prije tri tjedna. Konzervativci su u istom razdoblju pali za pet postotnih bodova pa sada imaju 35 posto potpore birača, dok su njihovi koalicijski partneri liberalni demokrati zabilježili porast od dva boda na 16 posto potpore. To je prvi put da su po anketama ComResa laburisti ispred konzervativaca od rujna 2007. kad je tadašnji premijer Gordon Brown razmatrao sazivanje prijevremenih izbora.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙