Ukupan prihod ostvaren je u iznosu od 246,2 milijuna kuna, što je pad za četiri posto, dok su istovremeno ukupni rashodi smanjeni za jedan posto, na 291,8 milijuna kuna.
Iz Varteksa ističu da im izvoz, koji je u devet mjeseci iznosio 90,6 milijuna kuna, predstavlja 36,8 posto ukupnih prihoda. Glavnina izvoza i dalje se ostvaruje u zemljama EU.
Rezultat poslovanja direktno je vezan uz jačanje gospodarske krize koja je dovela do pada opće potrošnje i jačanja nelikvidnosti, te uz restrukturiranje kompanije koje je nastavljeno i tijekom 2010. i jednokratne troškove koji su nastali kroz provedbu aktivnosti restrukturiranja, ističu u tvrtki.
Pritom napominju kako su negativni trendovi u razdoblju od devet mjeseci posebno vidljivi na rezultatima na domaćem tržištu koje još ne pokazuje znakove oporavka.
U strukturi troškova kompanije, gotovo svi troškovi bilježe pad u odnosu na prošlu godinu, što je najvećim dijelom rezultat provedenih kriznih mjera restrukturiranja, a iz Varteksa navode kako su im primjerice ukupni troškovi vezani uz zaposlenike smanjeni za 18,6 milijuna kuna ili za 15,3 posto.
Značajan je, dodaju, pad svih vrsta zaliha (bez stavke imovine namijenjene za prodaju) koje su u odnosu na početak godine manje za 16,8 posto.
Iz Varteksa ističu kako i dalje svoje aktivnosti usmjeravaju na provedbu postavljenih ciljeva kroz planove restrukturiranja u cilju stabilizacije sustava i likvidne pozicije.
U idućim mjesecima tvrtka će nastaviti sa zatvaranjem neprofitabilnih dijelova sustava, smanjenjem operativnih troškova, te poticanjem aktivnosti koje doprinose rastu prihoda i jačanju efikasnosti.
Kroz reorganizaciju maloprodaje i asortimana ponude na domaćem tržištu, te kroz razvojne aktivnosti na tržištima zemalja regije, do kraja godine stvorit će se osnovne pretpostavke rasta prihoda u slijedećim razdobljima. Kroz već ugovorene poslove u zadnjem se kvartalu očekuju značajno veći poslovni prihodi u odnosu na isto razdoblje prošle godine, navode uz ostalo iz Varteka.